AMMÁN. Prvé voľby v Jordánsku od série nedávnych revolúcií v arabskom svete vyhrali zástupcovia kmeňov a nezávislí stúpenci režimu, ktorí si v 150-člennej dolnej komore parlamentu zabezpečili v stredu 90 percent všetkých kresiel.
Vyplýva to z dnešných oficiálnych výsledkov volieb, ako o nich informovala agentúra DPA.
Na voľbách sa zúčastnilo približne 56,5 percenta z 2,2 milióna oprávnených voličov, čo vysoko prekročilo očakávania. Ide o najvyššiu účasť voličov od obnovenia politického života v Jordánsku v roku 1989.
Volebná účasť bola vysoká napriek tomu, že voľby bojkotovalo najväčšie politické hnutie v krajine, opozičné Moslimské bratstvo, a to na protest proti volebnému systému, favorizujúcemu politické strany lojálne kráľovskej rodine.
Napriek volebnému zisku konzervatívcov je nejasné, či zvolení poslanci budú schopní vytvoriť väčšinovú koalíciu, ktorou kráľ Abdalláh podmienil vytvorenie vôbec prvej parlamentnej vlády v krajine.
Vo voľbách takmer absentovali politické strany, za ktoré kandidovalo iba 60 z 1400 kandidátov.
"Dnešné výsledky a transparentnosť volieb predstavujú nový začiatok pre politický vývoj Jordánska," vyhlásil hovorca vlády a minister pre mediálne záležitosti Samí Maájta.
Moslimské bratstvo však tieto údaje oficiálne spochybnilo, tvrdiac, že voličská účasť bola iba 25-percentná.
Islamistické hnutie v písomnej správe obvinilo vládu, že ignorovala rozsiahle voličské "prešľapy" - od narušených voličských urien až po zastrašovanie bezpečnostnými silami.
"Máme dôkaz, že tieto voľby v skutočnosti zlyhali a že úrady robia všetko, čo môžu, aby ich predstavili ako úspech," citovala agentúra DPA zástupcu vodcu jordánskeho Moslimského bratstva Zakího Baního Rašída.
Ammán vyzval Moslimské bratstvo, aby údajné porušenia volebných pravidiel nahlásilo justičným orgánom. Vláda označila voľby za "historický bod zlomu" v reformnom politickom procese krajiny. Kráľ sa minulý mesiac zaviazal, že voľby povedú k vzniku prvej parlamentnej vlády v krajine.
Ponechal si však právomoc vymenúvať a odvolávať vlády, rozpúšťať parlament a vymenúvať sudcov.
"Všetci vieme, že tieto voľby nič nezmenia, ale musíme uplatňovať práva, ktoré máme," uviedol 60-ročný volič v Ammáne. Priebeh volieb monitorovalo celkove 11.000 miestnych aj medzinárodných pozorovateľov.
Očakáva sa, že sa novozvolený jordánsky parlament zíde prvýkrát vo februári, kedy by mala tiež odstúpiť dočasná jordánska vláda.