Ak by sa britským premiérom sľúbené referendum realizovalo v súčasnosti, za zotrvanie v Únii by podľa prieskumu hlasovalo 37 percent opýtaných.
LONDÝN. Približne 40 percent Britov chce, aby ich krajina opustila Európsku úniu. Vyplýva to z výsledkov prieskumov verejnej mienky zverejnených v Londýne dnes, deň nato, ako David Cameron v prejave avizoval vypísanie referenda o zotrvaní Britských ostrovov v eurobloku.
Prieskum na 2-tisíc ľuďoch robil inštitút YouGov v nedeľu a pondelok. Jeho výsledky potvrdzujú dlhodobý trend uprednostňovania vystúpenia Británie z Únie po tom, ako predchádzajúce prieskumy začali naznačovať zmenu nálad britského obyvateľstva.
Podľa najnovšej ankety by možnosť zotrvania Británie v Únii volilo 37 opýtaných.
V prieskume inštitútu YouGov zo 17. a 18. januára totiž 40 percent z 2-tisíc opýtaných Britov dalo prednosť zotrvaniu krajiny v Únii, kým 34 percent bolo za vystúpenie. Išlo o prvý takýto výsledok za posledné dva roky.
Dnes zverejnené výsledky prieskumu urobeného na prelome tohto a minulého týždňa vyvolali u niektorých pozorovateľov dohady o načasovaní odkladaného a dlho očakávaného Cameronovho zásadného prejavu, v ktorom avizoval vypísanie referenda o zotrvaní Spojeného kráľovstva v EÚ, a to do roku 2017 v prípade, že Konzervatívna strana v roku 2015 vyhrá najbližšie parlamentné voľby.
Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius v reakcii na Cameronov prejav varoval britskú vládu pre plánovaným referendom, pretože by to podľa jeho mohlo byť nebezpečné pre samotnú Britániu.
Fabius ostro kritizoval politické názory Camerona súvisiace s Úniou. Skonštatoval, že v EÚ sa nedá postupovať ako "podľa jedálneho lístka" a nemôže si každý vybrať to, čo sa mu páči. Fabiusov nemecký kolega Guido Westerwelle zasa vyhlásil, že vyberať si z každého aspektu členstva v EÚ len "čerešničky".