Prokurátora je podľa opozičných strán pod skrytým politickým vplyvom, preto by bolo lepšie, keby bola podriadená vláde.
BUDAPEŠŤ. Činnosť maďarského generálneho prokurátora by mala podliehať dozoru ministra spravodlivosti.
Vyhlásili to dnes v Budapešti maďarské opozičné strany a hnutia, ktoré vedú od začiatku januára vzájomné konzultácie v záujme výmeny vlády po budúcoročných voľbách.
Podľa agentúry MTI sa schôdzky zúčastnili predstavitelia Maďarskej socialistickej strany (MSZP), volebného hnutia Spolu 2014, Demokratickej koalície expremiéra Ferenca Gyurcsánya, Maďarskej sociálnodemokratickej strany, ako aj strán Slobodní ľudia za Maďarsko - Liberálna strana (SZEMA) a V spojenectve, spolu za Maďarsko.
Účastníci sa zhodli v tom, že prokuratúra je v súčasnosti pod skrytým politickým vplyvom, preto by bolo lepšie, keby bola podriadená vláde.
Generálny prokurátor by sa týmto spôsobom zbavil politických úloh; na otázky parlamentu ohľadne organizácie a činnosti prokuratúry by namiesto neho odpovedal šéf rezortu justície.
Podľa predstáv opozície by zodpovedný minister nemal žiadne právo zasahovať do jednotlivých trestných prípadov.
V zmysle súčasných zákonov volí generálneho prokurátora parlament na obdobie deviatich rokov na základe návrhu prezidenta. Generálny prokurátor je povinný každý rok parlament informovať o činnosti prokuratúry. Zákonodarný zbor mu však ani len nepriamo nemôže nariadiť zmenu alebo prijatie nejakého rozhodnutia. Z funkcie ho nemožno ani v prípade straty dôvery z politického či odborného hľadiska.
Opozičné subjekty sa zhodli aj v tom, že by po zmene vlády obnovili kompetencie ústavného súdu a teda opäť by ktokoľvek mohol podať podnet na dodatočné preverenie ústavnosti zákona.
Ďalej by vylúčili, aby sa členom ústavného súdu stal člen vlády z predchádzajúcich štyroch rokov, vysoký štátny predstaviteľ, parlamentný poslanec či stranícky funkcionár.