Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
AMSTERDAM, BRATISLAVA. V januári si Briti pripomenuli 40 rokov od vstupu do Európskej únie. Možno to bolo ich posledné okrúhle výročie.
Začiatok britského konca v Európskej únii môže znamenať včerajší príhovor britského premiéra Davida Camerona v Amsterdame. Sľúbil, že ak vyhrá voľby, budú Briti do roku 2017 hlasovať v referende s jednoduchou otázkou: Chcete zostať či vystúpiť? Podľa analytika BBC ešte nikdy nemal britský premiér príhovor, ktorý by mohol mať také závažné dôsledky
Flexibilnejšia Únia
David Cameron chce, aby jeho krajina zostala v Európskej únii. Tá by sa však mala zmeniť. Únii v súčasnej podobe vyčítal problémy v eurozóne, slabú konkurencieschopnosť zviazanú reguláciami, vysokú byrokraciu, ale aj nedostatok demokracie, keď sú názory národných parlamentov na druhej koľaji.
„Únia sa musí zmeniť - aby priniesla prosperitu a získala späť podporu ľudí,“ povedal Cameron. Mala by byť „flexibilnejšia, otvorenejšia a adaptabilnejšia“. Je podľa neho nesprávne a nepotrebné, aby európske regulácie určovali pracovný čas britským doktorom. „Potrebujeme štruktúru, ktorá sa prispôsobí rozdielnosti ich členov – severu, juhu, západu, východu, veľkých, malých, starých aj nových,“ dodal.
Ak sa mu podarí presvedčiť Úniu, aby fungovala viac po chuti Británie, potom by mali rozhodnúť občania. Cameron sľúbil, že ak vyhrá voľby v roku 2015 (zatiaľ v prieskumoch zaostávajú), jeho Konzervatívna strana v prvej polovici ďalšieho volebného obdobia usporiada referendum. S jednoduchou otázkou: chcú Briti v zmenenej Únii zostať alebo odísť? V tom prípade bude Cameron za zotrvanie bojovať „celým svojím srdcom a dušou“.
Cameron povedal, že tieto zmeny chce vyrokovať s partnermi v Únii. Je veľmi otázne, či sa mu to podarí. Trend v Únii je totiž opačný, posilňovať integráciu štátov. Cameron nepovedal, či bude tlačiť na referendum, aj keď zlyhá.
Nemci sľúbili rozhovory
Odpoveď od európskych partnerov bola skôr negatívna. Najdiplomatickejšia bola nemecká kancelárka Angela Merkelová. „Sme pripravení hovoriť o britských želaniach, ale musíme mať na pamäti, že iné krajiny môžu mať iné želania a musíme nájsť férový kompromis,“ povedala podľa BBC.
„Flexibilita znie dobre, ale keď otvoríte 28rýchlostnú Európu, na konci nebude žiadna, iba chaos,“ povedal švédsky minister zahraničia Carl Bildt. Francúzske ministerstvo Britom odkázalo, že nemôžu „hrať ragby, keď sa pridali do futbalového klubu“.
Aj preto analytik BBC nazval Cameronov príhovor veľkým hazardom. Väčšina médií tvrdí, že by odchod z Únie Britom uškodil.
Briti sú jedni z najeuroskeptickejších národov v Únii. Ešte v novembri chcelo odísť 51 percent ľudí. Posledný prieskum spoločnosti You〜Gov ukázal, že debata, v ktorej odchod prestal byť tabu, mení ich názor. Za zotrvanie je teraz 40 percent opýtaných, za odchod 34 percent.
Cameron si to vymyslel celkom pekne, myslí si Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Swoboda o Cameronovom prejave: Veľa kriku pre nič
Swoboda označil prejav britského premiéra za tragikomický.
BRUSEL. Predseda druhej najsilnejšej frakcie v Európskom parlamente - Pokrokovej aliancie socialistov a demokratov (S&D) - Hannes Swoboda patril dnes medzi prvých európskych štátnikov, ktorí verejne zareagovali na dlho očakávaný prejav britského premiéra Davida Camerona o prehodnotení vzťahov medzi Londýnom a Bruselom. Podľa Swobodu to bolo "veľa kriku pre nič."
Krátko po londýnskom vystúpení Camerona o budúcnosti vzťahov medzi EÚ a Britániou, o ktorých by malo rozhodnúť referendum po parlamentných voľbách v roku 2015, predseda S&D v stanovisku pre médiá prejav konzervatívneho britského premiéra ohodnotil ako "tragikomický."
"Tragikomický prejav, ktorý dnes predniesol David Cameron, bol pod všetky očakávania, ľavice či pravice, Britov alebo Európanov," uviedol Swoboda. Ako dodal, Cameron dnešným prejavom odštartoval absurdnú a predčasnú predvolebnú kampaň so sľubom, že prehodnotí miesto Spojeného kráľovstva v EÚ o dvaapolroka odteraz.
Predseda S&D upozornil, že premiér Cameron má určite väčšie priority v rámci svojho vládnutia a predčasná predvolebná kampaň nepomôže občanom Británie hľadať si nové pracovné miesta či zlepšovať situáciu ich domácností.
"Britský premiér sa mýli, ak si myslí, že môže vydierať inštitúcie EÚ a európskych lídrov požadovaním ďalších a ďalších výnimiek," upozornil Swoboda. A dodal, že na dosiahnutie skutočných zmien by jeho vláda mala spolupracovať s ostatnými členskými krajinami EÚ, Európskym parlamentom a Európskou komisiou.
"Hrozby a jednostranné požiadavky nepomôžu získať podporu partnerov, ktorých potrebuje presvedčiť o svojom stanovisku," uviedol Swoboda na adresu Camerona.
Podľa Swobodu sa Cameron stal rukojemníkom záujmov vlastnej strany, ktorá sa obáva, že neuspeje vo voľbách, ktoré sa uskutočnia v roku 2015.
TASR
Biely dom vyjadril podporu zotrvaniu Británie v Únii
WASHINGTON. Biely dom vyjadril dnes podporu zotrvaniu Británie v Európskej únii. Reagoval tak na prejav britského premiéra Davida Camerona, ktorý v ňom prisľúbil referendum o tejto otázke.
"Podľa nás je Spojené kráľovstvo silnejšie ako člen Európskej únie a EÚ je silnejšia, keď do nej patrí Spojené kráľovstvo," konštatoval hovorca Bieleho domu Jay Carney.
Súčasne ocenil, že Cameron vo svojom prejave vyjadril želanie, aby Británia aj budúcnosti zostala aktívnym členom európskej dvadsaťsedmičky a uchovala si vedúcu úlohu v jej inštitúciách.
Francúzsky prezident Francois Hollande vyhlásil, že EÚ nemožno redukovať len kvôli tomu, aby v nej mohla zostať Británia. Uviedol to v reakcii na Cameronovu požiadavku radikálnej reformy EÚ.
"Nie je možné dohadovať sa o Európe, aby sa mohlo konať toto (britské) referendum. Európu treba brať takú, aká je. Môžeme prispieť k tomu, aby sa v budúcnosti vyvíjala, ale nemôžeme navrhovať jej redukciu alebo zmenšovanie, aby v nej mohla (Británia) zotrvať," uviedol Hollande počas návštevy alpského mesta Grenoble.
TASR