Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
LONDÝN, BRATISLAVA. Vyzerá to, že armáda mu sadla. Kolegovia ho chvália a nebezpečný život na fronte ho baví.
Britské médiá zverejnili rozhovory s princom Harrym, ktoré natočili počas jeho 20týždňového pobytu v Afganistane, z ktorého sa dnes vráti domov.
Vnuk kráľovnej Alžbety II. tam nebol len tak, ale skutočne bojoval a zabíjal povstalcov Talibanu ako kopilot útočnej helikoptéry.
„Vziať život, aby sme zachránili život, to je to, o čo išlo, si myslím. Ak sa nejakí ľudia snažia urobiť zlé veci našim chlapcom, tak ich vyradíme z hry,“ povedal podľa médií.
Xbox Harry
Počas piatich mesiacov v Afganistane bol princ Harry kopilotom a strelcom na helikoptére Apache. Stojí asi 45 miliónov libier a je považovaná za jednu z najsofistikovanejších vzdušných zbraní.
Harry na nej podporoval jednotky NATO bojujúce proti Talibanu a takisto kryl spojencov, keď sa snažili evakuovať zranených vojakov. Strieľal protitankové riadené strely Hellfire, aj z 30 milimetrového dela.
Jeho kolegovia aj nadriadení si princa, ktorého prezývali kapitán Wales, v boji pochvaľovali, označili ho excelentného kopilota.
Princ Harry sa tiež priznal, že mušku si zlepšoval na videohrách. „Som jeden z tých ľudí, ktorí milujú hrať sa na playstation a xboxe, takže moje palce sú celkom schopné,“ povedal podľa britských médií.
Napriek tomu dodal, že zabíjať nepriateľov nebol dôvod, prečo sa stal pilotom útočnej helikoptéry. Porovnanie vojny s videohrami nahnevalo lídrov Talibanu, ktorí ho za to pre Daily Telegraph nazvali naivným zbabelcom.
Tieto jeho slová môžu využiť na propagandu medzi miestnymi, že západní vojaci sa do krajiny strieľaním Afgancov prišli iba zabaviť.
Útočili na narodeniny
Princ Harry je v britskej armáde od roku 2006. Jeho prvá misia v Afganistane v tom roku mu nevyšla. Museli ho predčasne stiahnuť domov po tom, čo médiá zverejnili, kde je a čo robí.
V septembri minulého roku sa vrátil do kempu Bastion. Na hlavnej britskej vojenskej základni v Afganistane žije 28-tisíc vojakov.
Britské médiá, ktoré s ním robili počas služby rozhovory, museli sľúbiť, že ich uverejnia, až keď sa mu misia skončí. Jedným z dôvodov mala byť aj jeho bezpečnosť.
Už krátko po jeho príchode na jeho 28. narodeniny povstalci zaútočili na základňu s tým, že hlavným terčom mal byť princ Harry.
Britská kráľovská rodina má dlhú tradíciu služby v armáde. Princ William slúži v kráľovskom letectve. V armáde bol päť rokov aj ich otec princ Charles.