BEJRÚT. Najmenej 56 ľudí prišlo o život počas týždňa bojov medzi sýrskymi protivládnymi povstalcami a príslušníkmi kurdskej menšiny na severovýchode Sýrie.
Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv v utorok informovala, že povstalci používajú proti kurdským bojovníkom tanky a mínometné strely.
Stovky bojovníkov kurdskej Zjednotenej demokratickej strany (PYD), ktorá má úzke väzby na tureckú povstaleckú Kurdskú stranu pracujúcich (PKK), bojujú proti stúpencom džihádistického Frontu an-Nusra v okolí mesta Ras al-Ajn na hranici s Tureckom.
Kurdi, ktorí boli za vlády Baššára al-Asada utlačovaní, využili mocenské vákuum v Sýrii a založili si vlastnú armádu, políciu, školy či kultúrne centrá v snahe zabezpečiť si väčšiu autonómiu.
Vládna armáda sa stiahla z väčšinovo kurdských oblastí, pričom nechala milície etnickej skupiny, aby sami bránili bezpečnosť menšiny.
Časom ich však dotlačili do bojov útoky povstalcov v kľúčových severných provinciách.
V severnej a severovýchodnej Sýrii žijú približne dva milióny Kurdov.
Oblasť je bohatá na zásoby ropy.
Lietadlá odvezú zo Sýrie viac ako sto Rusov
Do Bejrútu odleteli dve lietadlá pre ruských občanov zo Sýrie.
MOSKVA. Rusko dnes začalo so záchrannou akciou pre svojich občanov zo Sýrie. Do libanonského hlavného mesta Bejrút odleteli z letísk pri Moskve dve lietadlá s lekármi a psychológmi.
Viac ako 100 Rusov zo Sýrie už ušlo do susedného Libanonu, sú medzi nimi hlavne ženy a deti. Moskva sa svojich občanov zo Sýrie snaží dostať do bezpečia po prvý raz.
Ruské vládne kruhy však v súvislosti so záchrannou akciou zdôraznili, že nejde o evakuáciu, ľudia sa skôr vracajú dobrovoľne, uviedla tlačová agentúra DPA.
Rusko je od začiatku konfliktu v Sýrii hlavným spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada a využíva svoje právo veta v Bezpečnostnej rade (BR) OSN, aby ho uchránilo od sankcií.