WASHINGTON, BRATISLAVA. Môžu si ho pamätať ako Billa Clintona, momentálne najpopulárnejšieho amerického politika. Môže však skončiť aj ako George Bush mladší, ktorý posledné dva roky už veľa nedokázal.
Barack Obama sa v pondelok pred asi miliónom divákov vo Washingtone (pred štyrmi rokmi ho zdravil dvojnásobný počet) stal po druhýkrát americkým prezidentom.
Práve jeho druhé obdobie podľa analytikov ukáže, ako naňho budú spomínať ľudia a ako ho budú hodnotiť historici.
Ambiciózny zoznam
Za prvé štyri roky toho dosiahol relatívne veľa. Schválil 787miliardový balík stimulov, podporil automobilový priemysel či presadil zdravotnícku reformu, ktorá má dať poistenie takmer každému. Stiahol vojakov z Iraku a sťahuje ich z Afganistanu.
Na nič menšie si netrúfa ani druhé štyri roky. „Obama chce dosiahnuť imigračnú reformu, kontrolu zbraní, vyšší ekonomický rast a zníženie deficitu. Je to ambiciózny zoznam,“ povedal pre SME Steven Schier, politológ z univerzity v Minnesote.
Časť z neho naznačil aj v pondelok vo svojej druhej inauguračnej reči. Podporil v nej homosexuálov aj imigrantov, či sľuboval vytvoriť v krajine kvalitnejšie školstvo. Naznačil, že bude viac bojovať proti klimatickým zmenám.
Na rozdiel od prvých dvoch rokov, kedy vlastne presadil všetky svoje veľké zákony, však tentoraz musí čeliť Snemovni reprezentantov, ktorú ovládajú republikáni.
Ak chce čokoľvek presadiť, potrebuje aj ich hlasy. Aj mesiace po zvolení Obama ukazuje, že bude k nim skôr nepriateľský ako diplomatický.
„Nebude viac spolupracovať s republikánmi, bude sa snažiť znížiť ich politickú silu. Je to v ostrom rozpore s demokratickým prezidentom Billom Clintonom, ktorý úspešne spolupracoval s republikánmi v snemovni,“ dodáva Schier.
Americká politika je ešte rozdelenejšia, ako pred štyrmi rokmi, kedy chcel Obama proti tomu bojovať.
Viac zahraničnej politiky
Ak sa mu nebude dariť presadzovať veci doma, je možné, že sa viac zameria na zahraničnú politiku. Mnoho amerických prezidentov sa v druhých obdobiach zaujímalo viac o diplomaciu vo svete. Pri nej nepotrebuje podporu Kongresu.
„Budeme podporovať demokraciu od Ázie po Afriku, od Ameriky po Blízky východ,“ povedal Obama v pondelok. Krátko po svojom zvolení v novembri ako prvý americký prezident navštívil Barmu.
Sám hovorí, že ešte stále si nezaslúžil Nobelovu cenu za mier, ktorú mu udelili v roku 2009. Jeho nový minister zahraničia John Kerry vyhlásil spor Izraela a Palestíny za svoju prioritu.
Ak by sa Obamovi v druhom období podarilo dosiahnuť viac, zaradí sa vysoko medzi prezidentov. „Ak to však bude neproduktívne obdobie, bude z neho iba udržiavací prezident,“ dodal politológ Schier.