WASHINGTON. Barack Obama zložil v pondelok slávnostný verejný sľub ako 44. prezident USA na schodoch Kapitolu vo Washingtone, čím začal svoje druhé štvorročné funkčné obdobie.
Večerné oslavy po jeho tohtoročnej druhej inaugurácii boli však zdržanlivejšie než v roku 2009: menej slávnych mien, žiadny koncert na schodoch Lincolnovho pamätníka a iba dva oficiálne inauguračné plesy namiesto desiatich.
Washingtonské kongresové centrum, kde sa konali oba plesy, však v pondelok večer zaplnilo podľa odhadov až 40-tisíc ľudí a stále tam bolo množstvo hviezd.
Alicia Keys v červených splývavých šatách s odhaleným chrbtom si sadla za klavír na Plese vrchného veliteľa - pre príslušníkov armády - a predviedla skladbu "Girl on Fire" s pozmeneným textom "Obama's on fire".
Poďakoval sa armáde
Obama preniesol krátky príhovor, v ktorom vyjadril svoju hlbokú vďaku armáde: "Pre mňa niet väčšej pocty ako to, že som vaším vrchným veliteľom."
Obama potom tancoval s prvou dámou, ktorá žiarila v rubínovej róbe od módneho návrhára Jasona Wua. Manželom pritom Jennifer Hudson strhujúco zaspievala skladbu "Let's Stay Together" (Zostaňme spolu) od soulového speváka Ala Greena.
Ďalšími účinkujúcimi boli Brad Paisley, Chris Cornell, Jamie Foxx a Marc Anthony.
Na ďalšom inauguračnom plese vystúpili v ten večer podľa denníka Daily Mail Alicia Keys, Black Violin, Brad Paisley, Far East Movement, FUN., John Legend, Kary Perry, Maná, Smokey Robinson, Soundgarden, Stevie Wonder či Usher.
Vzdal hold manželke Michelle
Obama vzdal hold svojej manželke Michelle, keď s láskou povedal, že hoci jeho ako prezidenta často kritizujú, "kvality prvej dámy nespochybňuje nikto".
Prezidentovu druhú inauguráciu sprevádzal najmenší počet plesov za posledných 60 rokov.
Obama sa rozhodol obmedziť oslavy na dva plesy a koncert na počesť rodín vojakov, pretože sa snaží znížiť vládne výdavky podľa súčasných ekonomických podmienok v krajine.
Každý má právo na dôstojnosť, povedal Obama občanom
Prezident USA Barack Obama v pondelok vo svojom inauguračnom prejave vyjadril presvedčenie, že pre Spojené štáty sa opäť začínajú lepšie časy.
Podľa jeho slov sa pre Američanov končí desaťročie poznamenané vojnami v Iraku a Afganistane a začína sa ekonomické oživenie.
Varoval, že krajinu ešte čakajú ťažké rozhodnutia týkajúce sa znižovania federálneho rozpočtového deficitu a nákladov na zdravotnú starostlivosť.
Zároveň však, že každý občan má právo na základnú úroveň bezpečnosti a dôstojnosti.
Prezident vyzval Američanov, aby v záujme riešenia súčasných pálčivých problémov zabudli na politické a ideologické spory.
"Moji americkí spoluobčania, sme stvorení pre túto chvíľu a využijeme ju, ak sa jej chopíme spoločne," vyhlásil Obama pred státisícmi Američanov, ktorí sa zhromaždili pred Kapitolom. Vyjadril pritom dôveru v "neobmedzené možnosti Ameriky" a jej schopnosť sebaobnovy.
Predstavil svoje ciele
Prvý černošský prezident USA vo svojom relatívne krátkom, len približne 18-minútovom príhovore stručne načrtol hlavné ciele svojej politiky pre druhé funkčné obdobie.
Okrem iného prisľúbil, že jeho vláda bude v záujme budúcich generácií adekvátne reagovať na hrozbu klimatických zmien a bude svetovým lídrom v transformácii na využívanie udržateľných energetických zdrojov.
Hovoril tiež o podpore tradičných amerických hodnôt slobody a demokracie po celom svete, "od Ázie až po Afriku, od Ameriky až po Blízky východ".
Slávnostný verejný sľub zložil 44. prezident USA na schodoch Kapitolu vo Washingtone, čím začal svoje druhé štvorročné funkčné obdobie.
Prisahal na dve Biblie
Obama zdvihol svoju pravú ruku a zopakoval predpísaný sľub o dodržiavaní ústavy USA do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa.
Potom prisahal na dve Biblie - na jednu, ktorú kedysi vlastnil jeho vzor, exprezident Abraham Lincoln, druhá kedysi patrila zavraždenému obhajcovi občianskych práv Martinovi Lutherovi Kingovi.
Podľa agentúry DPA sledovalo inauguráciu v blízkosti pódia vyše 250.000 divákov s lístkami, ďalších zhruba 800.000 zaplnilo rozsiahle otvorené priestranstvo pred Kapitolom. Agentúra Reuters odhadla počet priamych účastníkov na 700.000. Desiatky miliónov ľudí sledovali dianie prostredníctvom priameho televízneho prenosu.
Na inaugurácii vystúpili viacerí známi umelci, napríklad speváci Kelly Clarksonová a James Taylor. Americkú hymnu zaspievala populárna speváčka Beyoncé.
Prvá inaugurácia Obamu ako prvého černošského prezidenta USA sa v roku 2009 konala v atmosfére optimizmu a veľkých očakávaní za účasti až 1,8 milióna Američanov.
Dnešná prebehla v čase - keď Spojené štáty zápasia s ekonomickými ťažkosťami a vysokou nezamestnanosťou - v skromnejšom meradle, čo do počtu divákov i následných plesov a večierkov.
Exprezident H. W. Bush poslal Obamovi blahoželanie
HOUSTON. Bývalý americký prezident George H. W. Bush a jeho manželka Barbara zablahoželali v pondelok prezidentovi Barackovi Obamovi pri príležitosti začatia jeho druhého funkčného obdobia v Bielom dome. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Exprezident Bush (88) vydal vyhlásenie s textom: "Barbara a ja posielame prezidentovi a pani Obamovej - aj ich úžasným deťom - v tento historický deň želania všetkého najlepšieho a modlitby. Nech im a našej úžasnej krajine žehná všemohúci Boh celé nasledujúce štyri roky."
Busha pred týždňom prepustili z nemocnice v texaskom Houstone, kde sa takmer dva mesiace liečil na kašeľ súvisiaci so zápalom priedušiek a ďalšie zdravotné problémy.
Bush slúžil dve funkčné obdobia ako viceprezident Ronalda Reagana, potom bol v roku 1988 zvolený za 41. prezidenta Spojených štátov. Úrad vykonával jedno volebné obdobie.
Inaugurovali ho 20. januára 1989.
TASR
Obamovu inauguráciu vysielali na Kube naživo
HAVANA. Inauguráciu amerického prezidenta Baracka Obamu vysielali naživo na Kube, čo bolo na komunistickom ostrove nezvyčajné, informovala tlačová agentúra DPA.
Venezuelská televízna stanica Telesur, ktorá sa v nedeľu stala dostupnou aj pre priemerné kubánske domácnosti, vysielala naživo časti pondelkovej ceremónie vo Washingtone, vrátane Obamovho inauguračného prejavu na schodoch Kapitolu.
Kubánska televízia desaťročia nepriniesla naživo zábery z inaugurácie amerického prezidenta. Kuba a Spojené štáty - hoci vzdialené len 150 kilometrov - sú vyše polstoročia politickými nepriateľmi.
TASR