BRUSEL. V Mali sa momentálne nachádza 1000 vojakov zo západnej Afriky a Čadu, ktorí tvoria bojovú zložku proti tamojším islamistickým rebelom.
V pondelok o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu francúzskych ozbrojených síl.
Medzinárodná misia na podporu Mali pod africkým vedením (AFISMA), ktorú by malo časom tvoriť niekoľko tisíc príslušníkov, v súčasnosti disponuje 830 vojakmi zo západoafrických krajín Togo, Benin, Niger a Nigéria, plus 170 z Čadu.
V pondelok sa spoločné francúzske a malijské ozbrojené oddiely presunuli do centrálneho Mali ku mestám Diabaly alebo Doeuntza, keďže islamisti napojení na al-Kájdu ustupujú.
Podľa hovorcu francúzskych síl k bojom nedošlo. Francúzom poskytujú logistickú podporu aj Spojené štáty a európske krajiny vrátane Británie.
Ponúkajú dopravné lietadlá
Podľa dostupného zoznamu Spojené kráľovstvo ako prvé ponúklo dve dopravné lietadlá C-17, ktoré sú schopné prepravy vojakov a vojenského materiálu.
Spojené štáty ponúkli k dispozícii technologické informačné prostriedky a tiež dopravné lietadlo C-17, ktoré by malo pomôcť pri presune vojakov západoafrických krajín do Mali.
Dánsko na obdobie troch mesiacov poskytlo protiislamistickej koalícii v Mali lietadlo typu C-130 Hercules a stroj rovnakého typu posiela aj Španielsko a talianska vláda oznámila, že má podobný zámer.
Belgicko dáva k dispozícii až dve takéto lietadlá a ponúka dva vrtuľníky typu Agusta 109 pre prípady urgentnej evakuácie a lekárskych zásahov.
Aj Kanada prispeje jedným lietadlom C-17, ktoré má slúžiť na prepravu vojenských jednotiek a materiálu. Nemecko ponúka dva mnohoúčelové transportéry vzdušných síl Transall C-160, ktoré môžu odviezť po 90 vojakov, a jeden Airbus A310.
Podobne zareagovala aj holandská armáda, ktorá prispela na pomoc dopravným lietadlom DC-10 a je pripravená vyslať "vzdušný tanker," lietadlo typu KDC-10.
Od pondelka sú pre medzinárodné jednotky v Mali k dispozícii aj dve lietadlá C-17 patriace ozbrojeným silám Spojených arabských emirátov.
Ponuka dopravných lietadiel je vítaná, pretože vojenské jednotky z Hospodárskeho združenia krajín západnej Afriky (ECOWAS), v počte okolo 6000 vojakov, ktoré sľúbili vláde v Bamaku vojenskú pomoc proti islamistom, sa nemajú ako dopraviť na územie Mali a vláde tejto krajiny chýbajú potrebné finančné zdroje.
Baštu povstalcov obsadili bez odporu
Kolóna približne 30 francúzskych a malijských obrnených vozidiel pechoty vstúpila v pondelok do mesta Diabaly v strednej časti Mali, pričom vojaci nenarazili na žiaden odpor islamistických povstalcov.
Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že jej to potvrdili dva nezávislé zdroje vo velení malijskej armády.
Spojenecké jednotky sa teraz budú venovať zabezpečeniu mesta, z ktorého pred bojmi ušla veľká časť miestnych obyvateľov.
Islamistickí povstalci obsadili Diabaly pred týždňom a čiastočne sa z neho stiahli minulý piatok po mohutných náletoch francúzskeho letectva.
V sobotu intervenčné jednotky obsadili miestnu vojenskú základňu, ktorá bola pred týždňom dejiskom prudkých bojov.
Diabaly leží 350 kilometrov severne od hlavného mesta Bamako, ktorého dobytie bolo hlavným cieľom postupu islamistických povstalcov zo severu Mali na juh.
Mesto Diabaly bolo hlavnou baštou povstalcov južne od frontovej línie, ktorá sa momentálne tiahne od mesta Mopti k lokalite Sévaré.
Pre povstalcov je špecifickým mestom: vládne jednotky tam totiž na miestnej vojenskej základni pred štyrmi mesiacmi zmasakrovali skupinu 16 neozbrojených moslimských duchovných z fundamentalistickej sekty dawá, pochádzajúcej z Indie a sústreďujúcej sa na misionársku prácu.
Francúzi pokračujú v náletoch
Francúzske velenie počas víkendu pokračovalo v náletoch na pozície islamistov, ktorí v reakcii na to pohrozili útokmi v štátoch podieľajúcich sa na vojenskej intervencii - označenej za "križiacku výpravu" proti nim.
Ako napísala agentúra AP, francúzske jednotky posilnili svoju prítomnosť v lokalitách Markala, Niono a Mopti.
Francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian spresnil, že pri náletoch nezahynul ani jeden civilista, pričom však letecké útoky spôsobili "zásadné" škody islamistom.
Postup spojeneckých vojsk sprevádzali podľa jeho slov zanedbateľné potýčky s povstalcami.
Francúzsko na žiadosť malijskej vlády spustilo svoju ofenzívu voči povstalcom 11. januára, pričom deklarovalo, že rozhodujúcu úlohu na potlačení islamistov musia mať africké jednotky.
Francúzske zdroje informovali, do Bamaka sa v nedeľu presunulo 400 vojakov armád Nigérie, Toga a Beninu.
Podľa Le Driana sú v Mali už aj čadské jednotky, známe tým, že majú výcvik pre boj v púštnych oblastiach, aké sú typické pre sever Mali, ktorého sa pred takmer rokom zmocnili islamisti.
Mursí odmietol francúzsku intervenciu
Egyptský islamistický prezident Muhammad Mursí odmietol v pondelok francúzsku vojenskú intervenciu v Mali, ktorá podľa neho vytvára ďalšie ohnisko konfliktu na africkom kontinente.
Mursí to vyhlásil na regionálnom ekonomickom summite, ktorý sa dnes začal v saudskoarabskom Rijáde. Francúzsky zásah podľa neho oddelí arabský sever Afriky od jeho južných susedov.
Egyptský líder súčasne vyjadril svoju podporu Alžírsku v boji proti hrozbám ohrozujúcim jeho bezpečnosť.
Reagoval tak na rukojemnícku drámu v alžírskom komplexe Ajn Amenás, pri ktorej prišlo o život 38 rukojemníkov a 29 útočníkov z radov islamistov. Militanti napojení na al-Káidu vyhlásili, že akcia bola odvetou za operácie francúzskej armády v Mali.
Intervencia v Mali
Intervencia zahraničných jednotiek v Mali sa začala približne rok po tom, ako sa ozbrojenci z kmeňa Tuarégov a islamistickí povstalci zmocnili mesta Timbuktu a dvoch ďalších lokalít na severe Mali, kde odvtedy začali presadzovať zákony islamského práva šaría vrátane uplatňovania trestov ako bičovanie, kameňovanie či odtínanie končatín.
Islamisti zakázali aj hudbu vrátane zvonenia mobilov. Pôvodne chceli na obsadenom území s rozlohou väčšou ako Afganistan vyhlásiť nezávislý štát, ale od tohto zámeru upustili.
Jedným z prvých cieľov francúzskych stíhacích lietadiel po začatí intervencie v nedeľu bola budova v meste Gao, ktorá slúžila ako hlavný štáb islamistickej polície, ktorá vykonávala tresty podľa práva šaría.
tasr