ALŽÍR. Alžírsky premiér Abdalmálik Salál dnes oznámil, že pri štvordňovej rukojemníckej dráme v plynárenskom komplexe Ajn Amenás prišlo o život 37 zahraničných rukojemníkov a 29 útočníkov z radov islamských vzbúrencov napojených na al-Káidu.
Salál informoval, že medzi útočníkmi boli dvaja občania Kanady, pričom jeden z nich podľa agentúry Reuters útok koordinoval.
Z vyjadrenie predsedu alžírskej vlády nebolo zrejmé, či spomenutí Kanaďania sú medzi usmrtenými po útoku alžírskych jednotiek alebo patria k tým, ktorých sa podarilo zadržať.
Päť osôb zostáva nezvestných, pričom zahynul aj jeden alžírsky robotník. Množstvo zajatých útočníci usmrtili strelou do hlavy.
Do Alžírska sa dostali zo severu susedného Mali. Alžírskym bezpečnostným jednotkám sa podarilo zatknúť troch únoscov. Dvadsaťdeväť ďalších zabili, uviedla agentúra DPA s odvolaním sa na alžírskeho premiéra.
K útoku sa prihlásila odnož al-Káidy
Predseda alžírskej vlády ďalej uviedol, že v radoch islamistických militantov, ktorí zajali stovky rukojemníkov, boli aj občania Egypta, Mali, Nigeru, Mauritánie, Tuniska, ako aj traja Alžírčania.
Alžírske bezpečnostné jednotky zabili troch únoscov.
Podľa doteraz známych informácií boli medzi obeťami v radoch rukojemníkov sedem Japoncov, dvaja Kanaďania, šesť Filipíncov, traja Briti, dvaja Rumuni, traja Američania a jeden Francúz.
Japonský premiér Šinzó Abe uviedol, že sedem Japoncov pracujúcich v Alžírsku pre japonskú spoločnosť JGC Group zahynulo a traja zostávajú nezvestní.
Siedmim Američanom sa podľa najnovších informácií z vládnych zdrojov USA podarilo uniknúť.
Podľa alžírskeho premiéra sa útok pripravoval dva mesiace.
Operáciu podľa agentúry AP viedol Alžírčan Amine Benšenab, ktorý je podľa premiéra dobre známym alžírskym tajným službám.
Britský premiér David Cameron vyhlásil, že útok v Alžírsku si vyžaduje ráznu odvetu, pričom uviedol, že Británia poskytne svoje spravodajské a protiteroristické kapacity s cieľom rozložiť sieť militantov zodpovedných za útok.
Štyri dni trvajúce obliehanie komplexu Ajn Amenás sa skončilo v sobotu. Okrem cudzincov pri ňom zahynuli desiatky Alžírčanov. Nejasný bol osud viacerých Nórov, Britov, Filipíncov a Malajzijčanov.
K útoku na plynárenským komplex ležiaci neďaleko hraníc s Líbyou sa prihlásila odnož organizácie al-Káida islamského Maghribu (AQMI). Priznanie bolo nakrútené 17. januára a odvysielané až v nedeľu.
Vodca islamistov Muchtár Balmuchtár vo videozázname, ktorý sa objavil na mauritánskom spravodajskom serveri Sahara Media, vyhlásil, že islamisti sú pripravení rokovať so Západom a s alžírskou vládou o prepustení rukojemníkov za predpokladu, že sa zastaví bombardovanie moslimov v Mali.
Akcia bola pripravená pred intervenciou v Mali
Alžírsko poskytlo svoj vzdušný priestor na prelety stíhacích i zásobovacích lietadiel, jeho vláda však trvá na tom, že presadzuje politické riešenie krízy v Mali.
Útočiace komando oznámilo, že vzatie rukojemníkov je odvetou za operáciu malijskej a francúzskej armády v Mali, ale pozorovatelia upozornili na to, že celá akcia bola príliš dobre pripravená na to, aby mohla byť spontánnou reakciou na intervenciu, ktorá sa začala koncom predminulého týždňa.
Komplex na ťažbu zemného plynu Ajn Amenás je tretím najväčším v Alžírsku. Nachádza sa približne 100 kilometrov od alžírsko-líbyjských hraníc a zhruba 1300 kilometrov juhovýchodne od metropoly Alžír.
Tamojšie pole na ťažbu zemného plynu spoločne prevádzkujú britská energetická spoločnosť BP, nórska firma Statoil a alžírsky štátny podnik Sonatrach. Pôsobí na ňom aj japonská spoločnosť JGC.