TEL AVIV. Hoci utorňajšie izraelské voľby sa len zázrakom skončia inak ako víťazstvom súčasného prémiéra Benjamina Netanjahua a jeho zoskupenia Likud Beitenu, neznamená to, že voľby budú nudné a bez prekvapení.
Objavilo sa totiž niekoľko trendov, s ktorými si nevedia poradiť sociológovia ani politickí komentátori.
Muži s jarmulkami
Hlavne západné médiá, už menej izraelské, si všímajú, že ak sa naplnia predvolebné prieskumy, bude v budúcom Knessete možno až 40 poslancov nosiacich jarmulku. V súčasnom ich je 25.
Nábožní muži boli vždy súčasťou parlamentu a v posledných desaťročiach sedávali aj vo vláde, ale takmer vždy boli zástupcami náboženských strán.
Dnes však kandidujú aj na kandidátkach strán, ktoré majú sekulárny program a v niektorých oblastiach otvorene vystupujú proti zvýhodňovaniu ultraortodoxného sektora izraelskej spoločnosti.
Analytici celkom nevedia, ako sa ich vplyv prejaví.
Či budú len pretláčať prísne dodržiavanie náboženských pravidiel a odmietať ústupky v osadníckej politike, alebo pochopia, že demografia Izraela sa zásadne mení a že ak sa židia nemajú stať menšinou vo vlastnom štáte, budú musieť uznať kompromisy napríklad v otázke konverzií.
Štyri ženy
Demografiu Izraela silne ovplyvňujú tunajší Arabi. Tí sa napriek tomu, že majú k dispozícii aj arabské politické strany, voliť veľmi nechystajú.
Príde ich voliť asi len polovica. Ich politici hovoria, že sa potom netreba sťažovať, že Arabi sú mimo rozhodovania o budúcnosti štátu.
Práve Arabi spolu s ultraortodoxnými rodinami sú tí, čo najviac pociťujú sociálne nespravodlivosti izraelskej spoločnosti.
Sociálne témy, ktoré pred dvomi rokmi vyhnali do ulíc desaťtisíce Izraelčanov, by sa teoreticky mali objaviť vo voľbách.
Nateraz sa však hovorí o bezpečnosti. Pravidlo, že bezpečnosť vyhráva voľby v Izraeli od šesťdňovej vojny v roku 1967, sa asi naplní.
Napriek tomu, že po prvý raz v histórii až štyri politické strany vedú ženy, od ktorých sa akosi automaticky čaká presadzovanie sociálnej agendy.