Americký prezident bude prisahať na Lincolnovu aj Kingovu Bibliu.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Prvá inaugurácia amerického prezidenta sa často prirovnáva k svadbe. Nový prezident sľubuje Američanom, že im bude nasledujúce štyri roky verne slúžiť.
Druhá inaugurácia, ako spomína denník Los Angeles Times, je skôr už len výročie svadby. Trochu sa rekapituluje, trochu sa pozerá dopredu. No nikdy to nie je ako prvýkrát.
Americký prezident Barack Obama v pondelok oslavuje vstup do druhého funkčného obdobia. A ani uňho to nebude ako prvýkrát.
Obama ako Roosevelt
V roku 2009 prišiel budúci prezident do Washingtonu vlakom. Odvtedy sa už nikdy vo Washingtone na nejakej udalosti nezúčastnilo viac ako 1,8 milióna Američanov, ktorí prišli na jeho inauguráciu.
Tá bola historická aj preto, že americkým prezidentom sa prvýkrát stal Afroameričan.
Barack Obama začal svoje druhé prezidentské obdobie už v nedeľu. Podľa ústavy sa prezidentovi končí mandát 20. januára napoludnie.
Tento rok však tento dátum vyšiel na nedeľu, a tak oslavu inaugurácie posunuli o deň neskôr. Aby Amerika nezostala pár hodín bez prezidenta, v nedeľu v súkromí Bieleho domu zložil Obama prísahu.
V pondelok si ju pred Kapitolom zopakuje. Podobne ako pred štyrmi rokmi bude prisahať na Bibliu, ktorú pred asi 150 rokmi použil Abraham Lincoln. Okrem nej však bude mať aj Bibliu Martina Luthera Kinga, obe knihy budú položené na sebe.
Celkovo to bude už Obamova štvrtá prísaha, keďže pred štyrmi rokmi si ju musel pre chybu zopakovať. Toľko ich mal len prezident Franklin Delano Roosevelt, ktorého zvolili štyrikrát.
Naživo aj v televízii by sa na prísahu či inauguračný pochod malo pozerať menej ľudí. Na inaugurácii sa má zúčastniť polovica ľudí ako v roku 2009.
Podľa agentúry Rasmussen sa chystalo sledovať aspoň kúsok živého prenosu inaugurácie (vysielať ju budú všetky dôležité televízie) 60 percent ľudí. Pred štyrmi rokmi to bolo viac.
Žiadne medové týždne
Nie je to však nič nezvyčajné, druhá inaugurácia prezidenta láka vždy menej ako tá prvá.
„Nie, druhá inaugurácia neprináša toľko nadšenia ako prvá. Nepamätám si žiadny príklad, že by to bolo opačne,“ povedal pre Washington Post Buffy Cafritz, ktorý hostí inauguračné oslavy od roku 1984.
Iný je aj pohľad na Obamu v krajine. V roku 2009 ho podporovalo 65 percent Američanov, šancu mu dávali aj mnohí republikánski voliči. Teraz je Amerika v otázke naňho rozdelená, podporuje ho asi 50 percent.
Ešte minulý týždeň prezident predstavil sprísnenie kontroly zbraní, ktorého časti republikáni môžu odmietnuť.
Ešte vyhranenejší názor majú na posunutie dlhového stropu, ktorú začnú riešiť hneď po inaugurácii.
„Tentoraz nebudú žiadne medové týždne,“ povedal pre Los Angeles Time historik H. W. Brands.