WASHINGTON. Bývalého starostu amerického New Orleansu obžalovali z korupcie. Informuje o tom tlačová agentúra DPA.
Ray Nagin údajne na úplatkoch od obchodných partnerov mesta získal viac ako 150-tisíc dolárov. Za to vraj niektorých zvýhodňoval pri zmluvách na obnovu mesta, zničeného hurikánom.
Okrem peňazí mal v súčasnosti 56-ročný starosta dostávať odmeny aj formou luxusných ciest pre seba a svoju rodinu.
V jednom prípade sa miestny podnikateľ mal odvďačiť niekoľkými dodávkami granitu pre Naginovu firmu.
Hurikán Katrina spôsobil v auguste 2005 záplavy, pri ktorých boli zatopené veľké časti New Orleansu. Nagin, zvolený v roku 2002, sa dostal do centra pozornosti.
Jeho energický prístup, a tiež silná kritika pomalej a nedostatočnej reakcie federálnych úradov na katastrofu, mu vyniesli popularitu aj za hranicami USA.
Starostova hviezda však rýchlo hasla. Pomalá obnova mesta, rastúca kriminalita a pribúdajúce obvinenia z korupcie spôsobili, že na poste skončil v roku 2010 - po dvoch funkčných obdobiach.
V prípade uznania viny mu hrozí 20 rokov väzenia a pokuta až 250-tisíc dolárov.