PRAHA. Rozšírenie českej jadrovej elektrárne Temelín o dva nové bloky neohrozí životné prostredie.
Rozhodlo o tom v piatok po vyše štyroch rokoch české ministerstvo životného prostredia v posudku, ktorý skúma vplyvy stavby na krajinu. Správu priniesol spravodajský portál iDNES.cz.
Posudok vypracovaný na základe medzinárodného procesu EIA stanovil 90 podmienok nevyhnutných na ochranu životného prostredia.
Týkajú sa samotnej výstavby a úpravy krajiny, ako je napríklad vytínanie stromov, zaobchádzanie s odpadmi, ale aj samotnej prevádzky, napríklad dodržiavania hlukových a radiačných limitov.
Kladný posudok bol nutný pre ďalšie pokračovanie dostavby jadrovej elektrárne, ktorá je najväčšou štátnou zákazkou ČR v histórii.
Nasledovať by malo vydanie územného rozhodnutia ministerstvom pre miestny rozvoj, vydanie stavebného povolenia ministerstvom priemyslu a obchodu a tiež povolenie na umiestnenie a výstavbu zdroja od Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť.
V súčasnosti česká energetická spoločnosť ČEZ vyhodnocuje ponuky od dvoch uchádzačov o dostavbu elektrárne - od amerického koncernu Westinghouse a česko-ruského Konsorcia MIR.1200.
Tretím uchádzačom bola francúzska Areva, tú však energetická spoločnosť ČEZ vyradila vzhľadom na nedodržanie podmienok v súťaži. Predbežné vyhodnotenie ponúk by mal ČEZ zverejniť do konca februára.
Ministerstvo tvrdí, že ukončilo jeden z najnáročnejších a odborne najkomplikovanejších procesov EIA v histórii.
Posudok má vyše 1000 strán. Do podmienok zapracovalo ministerstvo aj niektoré podnety od mimovládnych organizácií a verejnosti, ktorých sa zhromaždilo viac ako 60.000. Prevažná väčšina pripomienok prišla zo susedných krajín, predovšetkým z Nemecka a Rakúska, pripomenul web iDNES.cz.