PEKING, BRATISLAVA. Ak je v kubickom metri vzduchu viac ako 25 čiastočiek smogu, je to problém.
Ak ich je nad 300, nemali by deti a starší ľudia vychádzať von. Bežné merania majú hornú hranicu 500. Čínska metropola Peking je ešte ďalej – minulý víkend tu namerali 886 čiastočiek.
Namerali to Američania
Peking má dlhodobo problémy so smogom. Vláda sa však snažila upokojovať obyvateľov, že situácia sa zlepšuje. Mala na to čísla, no merala len čiastočky s priemerom väčším ako 10 mikrometrov. Vo svete sa pritom bežne merajú tie s priemerom 2,5 mikrometra. Tie sa môžu ľahšie dostať do pľúc a spôsobiť dýchacie problémy.
Tieto merania v Pekingu robila len americká ambasáda, ktorá ich zverejňuje na Twitteri.
Keďže dosahujú nebezpečnú hranicu, začali sa ozývať miestne médiá. Aj štátny denník China Daily napísal, že Čína musí nájsť hranicu medzi rozvojom a ochranou zdravia.
Peking nie je najhorší
Postoj mení aj vláda. Začala merať znečistenie podľa medzinárodných štandardov, problém priznala aj stranícka dvojka a budúci premiér Li Kchečiang.
„Tento problém vznikal dlhodobo a dlhodobé bude aj jeho riešenie,“ odkázal občanom.
Príčinou smogu je ťažký priemysel, najmä spaľovanie uhlia, slabé uplatňovanie zákonov proti znečisťovaniu, prudko rastúci počet áut v meste a neustály dôraz na ekonomický rast.
Odborníci pritom dodávajú, že Peking na tom nie je najhoršie, medzi desiatimi najznečistenejšími mestami sveta je až sedem čínskych.