Čakal na ňu dvakrát. Prvý raz desať rokov, kým doštuduje a kým sa do neho zamiluje. Druhý raz dvadsať rokov, kým sa ukázalo, že ani nevera, mimomanželský syn a rozvod ich nerozdelia. Therese, rakúsku grófku zu Hardegg, si vzal knieža Karel Schwarzenberg dvakrát a právom o nej hovorí ako o svojej osudovej žene. Osudovou by sa mohla stať aj Čechom. Ako prvá dáma na Pražskom hrade, ktorá v Česku nežije a po česky ani nehovorí.
Takmer ochrnula
V paláci Schwarzenbergovcov v centre Viedne má vlastný byt. S veľkou knižnicou, portrétmi starých šľachticov a posilňovňou. Posledné roky trávi najviac času práve tam. „Spočiatku som cvičila celý deň od deviatej do šiestej večer,“ hovorí Therese Schwarzenbergová v rozhovore pre MF Dnes. Život jej zmenili Vianoce v roku 1992, keď pri lyžovaní spadla na zjazdovke v Turracher Höhe. „Nešla som rýchlo, lyžovala som sa s deťmi na svahu, ktorý nevyzeral nebezpečne, ale mala som neuveriteľnú smolu: narazila som chrbticou do lavínového previsu,“ opisuje úraz, po ktorom ochrnula od hlavy dole.
Lekári tvrdili, že sa už nepostaví. Vyštudovaná lekárka, ktorá doteraz pomáhala pacientom v Rakúsku, ale aj v Keni, sa sama stala ťažkou pacientkou, ale nevzdala to. Operovali ju v americkom Houstone a rehabilitácie trvali štyri roky, než začala opäť chodiť. „Nebyť toho úrazu, tak som mala krásny život,“ hovorí grófka, ktorá dnes chodí o paličkea stále cvičí. Nebolo to prvý raz, keď ukázala, že si ide za tým, čo chce.
Tvrdohlavá Thesi
Karel Schwarzenberg ju spoznal na bankete pre nezadaných aristokratov. A vedel, že ju chce. „Nebola to krásavica, ale vyzerala veľmi dobre. Poznal som všetky nezadané princezné, ale ja som chcel Thesi. Bola inteligentná a tvrdohlavá,“ spomína Schwarzenberg pre české médiá. Písal sa rok 1957 a grófka zu Hardegg mala sedemnásť rokov.
Prvú ponuku na sobáš, ktorá prišla po bankete, odmietla. „O ruku ma požiadal v aute. Nebolo to veľmi romantické, ale šlo to,“ povedala neskôr pre rakúskych novinárov. Fascinoval ju jeho intelekt, postoje a vzdelanie, ale sama chcela doštudovať medicínu.
Schwarzenberg bol dobrá partia, dedič slávneho šľachtického rodu bývalého Rakúsko-Uhorska. V rodine mali poľného maršala, ktorý bojoval proti Napoleonovi, predsedu vlády z roku 1848 i kardinála a arcibiskupa pražského. Aj ona bola zo slávneho rodu, hoci s otcovou minulosťou sa musela vyrovnať.
„Otec bol nacista,“ vraví otvorene Therese. „Gróf Johannes Hardegg, usadený na dolnorakúskom zámku Ulrichskirchen, očakával podobne ako mnoho ďalších predstaviteľov šľachty od Adolfa Hitlera a jeho tretej ríše osobné výhody. Vstúpil do nacistických organizácií a dotiahol to na veliteľa SS,“ píše sa v knihe rakúskej novinárky Barbary Tóthovej z roku 2007.
Podpora zvonku
Rakúska grófka spomína, že mala 26, keď sa do kniežaťa zo slávneho rodu zamilovala. O rok neskôr bola svadba. Trvala tri dni a prišlo dvesto vyberaných hostí. Osem mesiacov po svadbe sa narodil syn Jan Nepomuk Ondrej, o rok neskôr dcéra Anna Karolína.
Knieža Karel Schwarzenberg si na službu vlasti musel počkať. Nacisti jeho rodinu vyvlastnili, komunisti po roku 1947 zhabali zámky a 30-tisíc hektárov pôdy. S rodinou emigroval do Viedne, ale nikdy neprestal byť Čechom. Vybudoval centrum s undergroundovou literatúrou, do Čiech pašoval knihy, noviny a pornočasopisy. Tie boli pre colníkov. „Mali z toho dvojaký úžitok. Najprv to prečítali, neskôr predali na čiernom trhu,“ spomínal Schwarzenberg pre Kleine Zeitung.
Zmenilo sa to po páde komunizmu. Najprv odišiel do Prahy ako kancelár prvého ponovembrového prezidenta Václava Havla. Neskôr bol senátorom, ministrom zahraničných vecí a pred troma rokmi založil novú pravicovú stranu, ktorá je vo vláde Petra Nečasa.
Sok v láske
Manželstvo s rakúskou grófkou klapalo dvanásť rokov. „Potom prišla kríza, stretla som iného muža a zamilovala sa. Mali sme spolu dieťa, ktoré sa narodilo pred rozvodom. Hoci Karel vedel, že nie je jeho, staral sa oň a miloval ho,“ spomína kňažná na rok 1979.
Karl Philipp je synom priemyselníka Thomasa Prinzhorna, s ktorým mala Therese pomer. Podnikateľ v papierenskom priemysle je s majetkom 1,1 miliardy eur štrnástym najbohatším Rakúšanom a najbohatším politikom. Na politiku sa dal v roku 1996, keď ho zvolili za poslanca.
V roku 1998 sa stal členom krajne pravicovej strany Slobodných (FPÖ), ktorých Jörg Haider dotiahol o rok neskôr prvý raz do vlády. Prinzhorn mal byť dokonca ministrom, ale neprešiel cez prezidenta Thomasa Klestila. Hlave štátu prekážali jeho predvolebné útoky na cudzincov, o ktorých vyhlasoval, že ich úradníci uprednostňujú pred Rakúšanmi a dostávajú lieky na plodnosť. Tak sa stal Prinzhorn najprv druhým a neskôr tretím podpredsedom parlamentu.
Ani rozvod ich nerozdelil
V roku 1988 sa Schwarzenbergovci rozviedli. V tom istom roku si Prinzhorn adoptoval syna Karla Philippa, ktorého dovtedy vychovával Schwarzenberg ako svojho. Ani rozvod knieža a grófku nerozdelil. „Obaja sme mali vzťahy, ale nebývali sme s partnermi pohromade. A tak sme sa stretávali, hovoril spolu a nakoniec sa ukázalo, že rozvod bol zbytočný. Preto sme si urobili druhú svadbu, hoci tou sa v našich životoch vôbec nič nezmenilo,“ povedala Therese.
Karel a Therese Schwarzenbergovci po prvej a po druhej svadbe. FOTO MF DNES - JÁN ZÁTORSKÝ, ČTK
Ani potom nezačali žiť ako tradiční manželia pod spoločnou strechou. Knieža je väčšinou v Prahe. „Ja do Prahy chodím menej. Mám to mesto rada, ale preto, že bohužiaľ nehovorím po česky, s ľuďmi sa veľmi neporozprávam, a tak žijeme viac oddelene ako v minulosti, keď sme spolu trávili veľa času vo Viedni alebo v Štajersku,“ hovorí grófka. Raz sa už po česky učila, našla si učiteľku a dokázala konverzovať. Po úraze však nebol čas na iné než na rehabilitáciu.
Spí, keď je nuda
Therese Schwarzenbergová pozná svojho manžela päťdesiat rokov a prijala všetky jeho slabosti. „On zaspí vždy, tým je známy. Zaspí, keď je nuda, ale v kritických chvíľach sa dokáže zobudiť a správne sa zapojiť do debaty,“ hovorí o fotografiách, na ktorých český politik drieme. Keď idú autom do Prahy, je vo výhode. Ona konverzuje so šoférom a do Prahy príde unavená, on si pospí a v rodnom meste je svieži.
Ani za polstoročie si nezvykla, že všade chodí neskoro, je chaotický a často zabudne na to, čo je pre ňu dôležité. „On je pohodový, keď mu horia termíny, veľmi ho to nevzrušuje. Bohém,“ dodáva jeho žena. Stále je podľa nej sexy, len ráno s ním nie je reč.
To, že sa dal na politiku, ju neprekvapilo. „Cíti zodpovednosť za Českú republiku, kde hrali Schwarzenbergovci po stáročia dôležitú úlohu,“ hovorí. Jeho nečakaný úspech v prvom kole historickej voľby prezidenta sledovala v televízii vo Viedni a manželovi gratulovala telefonicky. Keby v druhom kole porazil Miloša Zemana, bude to mať grófka ťažké. Mala by sa presťahovať na Pražský hrad ako prvá dáma a začať sa učiť češtinu.
Jej manžel nepochybuje, že by všetko zvládla. „Má železnú vôľu,“ hovorí o 72-ročnej elegantnej dáme po svojom boku. Má spôsoby a dohovorí sa v iných jazykoch. Celý život prežila na zámkoch, na Pražský hrad by si zvykla rýchlo.