BAMAKO. Malijská armáda v piatok oznámila, že má úplnú kontrolu nad mestom Konna, ktorého pád do rúk islamistických povstalcov z 10. januára urýchlil vyslanie francúzskych intervenčných jednotiek do Mali, kde už týždeň pomáhajú zastaviť postup islamistov zo severu krajiny na juh.
Na vytlačení povstalcov z mesta sa podieľala aj francúzska pechota.
Ako informovala agentúra AP, situácia v Konne a ťažké boje bránia humanitárnym pracovníkom v prístupe do mesta. Poskytnúť tamojšiemu obyvateľstvu lekársku pomoc sa od pondelka márne snažil tím organizácie Lekári bez hraníc, ale všetky prístupové cesty k mestu malijská armáda uzavrela.
Problém s prístupom do blízkosti miest bojov majú aj novinári, ktorých však velenie francúzskej operácie požiadalo o pochopenie.
Francúzske jednotky v rámci pozemnej operácie postupujú na sever Mali, ktorý od apríla minulého roku kontrolujú ozbrojenci z vahábistickej organizácie Al-Káida islamského Maghrebu, Hnutia za jednotu a džihád v západnej Afrike a islamistickej povstaleckej skupiny Ansar ad-Dín.
Spojené štáty v piatok súhlasili s požiadavkou Paríža vytvoriť letecký most, ktorý by pomohol Francúzsku prepraviť svojich vojakov a vybavenie do Mali.
Svoje transportné lietadlá vyslalo vo štvrtok večer na pomoc francúzskym jednotkám do Mali aj Nemecko. Poľsko v piatok oznámilo pripravenosť vyslať do Mali niekoľkočlennú skupinu vojenských inštruktorov ako súčasť misie EÚ.
Vo štvrtok sa začal presun prvých jednotiek členov Hospodárskeho združenia krajín západnej Afriky (ECOWAS), ktorí sa pripoja k malijským a francúzskym jednotkám.
Veľkým prínosom pre ich ofenzívu by mal byť kontingent čadských vojakov, ktorí majú špeciálny výcvik pre boj v púšti.
Ako informovali francúzske médiá, francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius pricestuje v sobotu do Abidjanu, hlavného mesta Pobrežia Slonoviny, aby sa zúčastnil na summite ECOWAS, ktorého hlavnou témou bude situácia v Mali.
Očakávajú stotisíce utečencov
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov predpokladá, že najnovší vývoj na severe Mali si v najbližších mesiacoch vynúti odchod viac ako 700.000 ľudí.Podľa hovorkyne UNHCR Melissy Flemingovej sa očakáva, že do iných regiónov Mali sa presunie okolo 300.000 ľudí a do zahraničia sa ich vydá ďalších približne 407.000.
UNHCR z tohto dôvodu posilňuje svoje tímy v celom regióne, keďže stovky utečencov z Mali už teraz hľadajú útočisko v susednej Mauritánii, Burkine Faso, Nigeri, Alžírsku, Guinei a Togu.
UNHCR pred nedávnom informovala, že sever Mali po jeho obsadení islamistickými povstalcami opustilo asi 200.000 ľudí. Časť z nich zostala na území Mali, zatiaľ čo asi 144.500 ich prekročilo hranice do susedných štátov.
Humanitárna organizácia Lekári bez hraníc požiadala dnes oficiálne o povolenie vstupu do stredomalijského mesta Konna, nad ktorým dnes prevzala armádu malijská vládna armáda.