MOSKVA. Rusko vo štvrtok odsúhlasilo vytvorenie národného parku v Čukotke nachádzajúcej sa na Ďalekom východe pri pobreží Beringovho mora.
Otvorilo tak cestu k sformovaniu spoločnej rusko-americkej zóny ochrany prírody, čo je myšlienka, ktorou sa ako prvý zaoberal sovietsky líder Michail Gorbačov.
Čukotka sa nachádza na severovýchodnom okraji Ruska neďaleko americkej Aljašky. Spoločný "národný park" by ležal v okolí Beringovho prielivu oddeľujúceho obe krajiny.
Osemdesiatšesťkilometrový pás bol podľa vedcov kedysi jednou z najdôležitejších migračných trás medzi Áziou a Severnou Amerikou.
Gorbačov plánoval v tejto oblasti vytvorenie spoločne ochrannej zóny aj z politických dôvodov, keďže v rámci svojich demokratizačných reforiem chcel aj znormalizovať vzťahy medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi.
Na aljašskej strane pritom národný park existuje už od 70. rokov minulého storočia.
Čukotka, kde v rokoch 2000 až 2008 pôsobil ako guvernér miliardár Roman Abramovič, je jednou z najredšie obývaných oblastí sveta. Tamojší nový národný park bude prístupný len prostredníctvom leteckej a námornej dopravy.