Agentúrnu správu sme o 19:47 nahradili autorským článkom denníka SME.
ALŽÍR, BRATISLAVA. Ak sa pokúsite oslobodiť rukojemníkov, všetkých ich zabijeme, odkázali únoscovia alžírskej vláde. Tá na plynový vrt In Aménas zaútočila vrtuľníkmi. Rokovať odmietla.
Teroristi do ťažobného komplexu vtrhli v stredu ráno a zadržali viac ako 40 zahraničných pracovníkov. Boli medzi nimi Američania, Briti, Nóri či Japonci.
Plynový vrt prevádzkuje okrem alžírskej štátnej spoločnosti aj britské BP a nórsky Statoil, preto sú tam vždy aj občania západných krajín.
Len cudzincov Ozbrojenci nemali záujem o alžírskych zamestnancov, asi šesťsto z nich prepustili.
Išli cielene po cudzincoch, ako dôvod uvádzali francúzsku inváziu proti islamistom v Mali a fakt, že alžírska vláda poskytla Parížu svoj vzdušný priestor na prelet do tejto západoafrickej krajiny.
Alžírsko zareagovalo silou, pri leteckom útoku na ťažobný komplex armáda zabila 35 zajatých cudzincov, tvrdia únoscovia, s ktorými hovorila mauritánska tlačová agentúra ANI.
Podľa vyjadrenia zdroja z prostredia alžírskej tajnej služby sa 25 rukojemníkom podarilo vyslobodiť. Minister telekomunikácií Mohamed Saíd Belaíd vo štvrtok večer potvrdil, že obete sú aj na strane zajatcov.
"Čísla ešte nemáme," povedal. Po leteckých útokoch spustili Alžírčania aj pozemnú operáciu a únoscov vraj porazili.
K akcii sa prihlásila skupina alžírskeho ozbrojenca Muchtara Belmuchtara. Ten sa k medzinárodnému džihádu pridal ešte ako tínedžer koncom 80. rokov, výcvikom prešiel v Afganistane.
V posledných rokoch spolupracoval so severoafrickou odnožou alKáidy, no minulý rok sa od nich oddelil.
Je jedným z najmocnejších veliteľov na Sahare. Niektorí mu hovoria pán Marlboro, pretože zbohatol na pašovaní cigariet, no nebezpečný je najmä pre únosy cudzincov. Ukrýva sa zrejme v Alžírsku alebo v Líbyi.
Saharu dobre pozná, môže preto nepozorovane prekračovať hranice.