BRUSEL. Francúzske vojenské velenie vysiela ďalšie posily svojim jednotkám, aby zintenzívnili tlak na islamistických povstalcov a zastavili ich postup zo severu na juh Mali.
Dôkazom toho aj presun bojových vrtuľníkov Gazelle a Tigre do Mali, informovali vo štvrtok francúzske médiá s odvolaním sa na vyjadrenie hovorcu generálneho štábu francúzskej armády plukovníka Thierryho Burkharda, ktorý nespresnil počet vyslaných ani už bojujúcich helikoptér typu Cougar a Caracal.
Celkovo je v Mali do prebiehajúcich pozemných operácií nasadených 1400 vojakov, informoval minister obrany Jean-Yves Le Drian, ktorý bude vývoj v Mali konzultovať s partnermi v Berlíne.
Velenie francúzskej armády očakáva, že po vyslaní posíl bude do operácie Serval v Mali zapojených spolu 2500 jej príslušníkov.
V Bamaku už funguje poľná nemocnica
Podľa francúzskych vojenských zdrojov došlo v noci na štvrtok znova k bojom medzi malijskými jednotkami a islamistickými povstalcami v blízkosti mesta Konna v, ktorého dobytie islamistami 10. januára viedlo koncom minulého týždňa k začatiu francúzskej vojenskej intervencie.
Podľa Le Driana sa boje vedú aj o mesto Diabaly na západe Mali. Minister predpokladá, že boje budú trvať ešte najmenej do piatka, keďže francúzske a malijské jednotky tam narazili "na dobre organizované sfanatizované skupiny v sile približne 1200-1300 mužov".
Vojenský materiál a proviant pre armádu dopravuje francúzska armáda do Mali aj nákladnými lietadlami typu C17 a C130, ktoré mu poskytla Británia, Dánsko a Nemecko.
V Bamaku, ako uvádzajú francúzske médiá, začala fungovať poľná nemocnica, ktorej kapacita je desať operácií za deň.
Prvé africké jednotky sa už dnes presunú do Mali, kde sa pripoja k francúzskym vojakom, ktorí malijskej armáde pomáhajú v jej ofenzíve proti islamistickým povstalcom.
Posila z Afriky
Skupina 40 vojakov z Toga vo štvrtok pricestovala do Mali ako prvý kontingent v rámci afrických medzinárodných síl.
Togčanov na letisku v Bamaku podľa miestneho fotografa tlačovej agentúry AFP privítali malijskí a francúzski kolegovia bojujúci proti militantným islamistom už od minulého piatku.
Západoafrické štáty v súvislosti s intervenciou v Mali prisľúbili poskytnutie dokopy viac ako 3000 vojakov.
Africká Medzinárodná misia na podporu Mali (MISMA) bude pôsobiť v súlade s príslušnou rezolúciou Organizácie Spojených národov a na jej čele bude stáť nigérijský generál Shehu Abdulkadir.
Nigéria do Mali vyšle 500 vojakov, ktorých čoskoro podporia jednotky Burkiny Faso, Toga a Nigeru.
Podľa agentúry DPA o tom dnes informoval generál armády Pobrežia Slonoviny Soumaila Bakayoko, ktorý v rámci Hospodárskeho združenia krajín západnej Afriky (ECOWAS) koordinuje africkú misiu v Mali.
Pridala sa aj Únia
EÚ už vlani principiálne rozhodla o vyslaní skupiny 200 vojenských inštruktorov do Mali, kde sa majú podieľať na výcviku vládnych jednotiek na boj s islamistami.
Únia pôvodne počítala len s vyslaním 250 vojenských inštruktorov. Podľa šéfa talianskej diplomacie Giulia Terziho sa však tento počet môže v prípade potreby aj zdvojnásobiť.
Agentúra DPA pripomína, že kým jeden nemenovaný diplomat sa vyjadril, že ich misia je teraz "nutná a urgentná", jeho kolega spresnil, že inštruktori nemôžu začať pracovať, kým situácia v Mali nebude stabilná. Dodal, že EÚ hľadá iné, operatívnejšie formy pomoci Mali.
Ako ďalej informuje DPA, v najbližších dňoch do Mali vycestuje prieskumná misia, aby doladila podmienky pre pobyt vojenských inštruktorov. O ich vyslaní sa rozhodne vo februári.
Okrem toho EÚ chce finančne podporiť misiu ECOWAS, ktoré do Mali plánuje vyslať celkovo 3.300 vojakov, a s jej velením veľmi tesne spolupracovať.
Bojujú proti islamistom
Mali, bývalá francúzska kolónia, v súvislosti s vývojom situácie v krajine požiadala Paríž o vojenskú pomoc proti islamistom blízkym al-Káide.
Intervencia zahraničných jednotiek v Mali sa začala približne rok po tom, ako sa ozbrojenci z kmeňa Tuarégov a islamistickí povstalci zmocnili mesta Timbuktu a dvoch ďalších lokalít na severe Mali, kde odvtedy začali presadzovať zákony islamského práva šaría vrátane uplatňovania trestov ako bičovanie, kameňovanie či odtínanie končatín.
Agentúra AP pripomenula, že islamisti zakázali aj hudbu vrátane zvonenia mobilov. Pôvodne chceli na obsadenom území s rozlohou väčšou ako Afganistan vyhlásiť nezávislý štát, ale od tohto zámeru upustili.
Coulibaly: Islamisti v Mali si zvolili agresiu
Šéf malijskej diplomacie zdôraznil, že k vyhroteniu bojov s islamistami došlo po tom, ako zlyhali snahy o politický dialóg.
BRUSEL. Malijský minister zahraničných vecí Tieman Coulibaly dnes v Bruseli poďakoval európskym diplomatom za vyjadrenie pomoci členských štátov EÚ pre jeho krajinu, ktorá prechádza hlbokou politickou, vojenskou a humanitárnou krízou.
"Nie všetci môžu bojovať. Niekto musí tieto boje aj organizovať," odpovedal Coulibaly na otázky európskych novinárov, ako vníma vláda jeho krajiny skutočnosť, že z štátov EÚ iba Francúzsko sa zapojilo do bojov proti moslimským skupinám na severe Mali.
A dodal, že viaceré európske krajiny, a zo zámoria napríklad Kanada, pomáhajú jeho krajine posielaním lietadiel, rôznej technickej pomoci a ďalšou logistikou. V tejto súvislosti pripomenul, že jeho krajina osobitne požiadala Francúzsko o pomoc v bojoch s islamistami.
Šéf malijskej diplomacie zdôraznil, že k vyhroteniu bojov s islamistami došlo až po tom, ako zlyhali snahy o politický dialóg, ktoré podľa neho vyžadovala aj rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN.
"Oni nemali záujem o dialóg. Termín a miesto stretnutia už boli stanovené, ale oni dialóg prerušili a zaútočili na nás," vysvetlil domácu situáciu šéf malijskej diplomacie. A dodal, že vôbec nejde o konflikt medzi menšinou Tuarégov a vládou v Bamaku.
V otázke, či existuje priama spojitosť medzi útokmi na pozície islamistov a rukojemníckou aférou na juhu Alžírska Coulibaly uviedol, že zďaleka nejde o prvú akciu islamistov tohto druhu a pripomenul, že v tomto regióne od roku 2002 došlo k desiatkam rukojemníckych afér.
TASR