Brdo pri Kranju 16. júna (TASR) - Prezidenti USA a Ruska George W. Bush a Vladimir Putin sa dnes stretli na hrade Brdo neďaleko slovinskej metropoly Ľubľana. Prvým summitom lídrov oboch štátov Bush ukončí svoje prvé európske turné vo funkcii prezidenta USA.
Prezidenti sa dohodli na ďalších stretnutiach, ktoré sa uskutočnia vo Washingtone a v Moskve. Putin má najbližšie navštíviť Busha na jeho ranči v strednom Texase.
"Pozval som prezidenta Putina na návštevu Washingtonu na jeseň tohto roka. Prezident Putin ma pozval do Ruska," povedal Bush na tlačovej konferencii. Neuviedol, kedy presne by mohol navštíviť Rusko, poznamenal však, že sa s Putinom stretne ešte v júli tohto roka.
"Bolo to veľmi dobré stretnutie a považujem ho za pozoruhodného lídra," povedal Bush na tlačovej konferencii o ruskom kolegovi, ktorého zároveň označil za úprimného a dôveryhodného politického partnera.
Ako po stretnutí s Bushom povedal Vladimir Putin, obaja lídri objavili dobrý základ pre začiatok novej spolupráce využívajúcej pragmatické vzťahy medzi Ruskom a USA. Dvojhodinové rokovanie na hrade Brdo označil za "úprimný dialóg". Vyhlásil, že USA a Rusko "nie sú nepriateľmi a môžu sa stať dobrými spojencami".
V kontroverznej otázke protiraketovej obrany Putin prejavil neústupčivosť a vyzval na opatrný prístup v tejto oblasti. Bez zopakovania ruského stanoviska iba poznamenal, že "oficiálna pozícia ruskej vlády je známa".
Putin konštatoval, že akékoľvek jednostranné kroky "by mohli spôsobiť rôzne vážne problémy". Vyjadril však presvedčenie, že Washington a Moskva môžu konštruktívne spolupracovať v bezpečnostných otázkach.
Washington sa snaží o vybudovanie národného systému protiraketovej obrany (NMD) na obranu pred potenciálnym rizikom útoku zo strany tzv. nevyspytateľných štátov, akými sú napríklad Severná Kórea, Líbya alebo Irán. Vytvorenie NMD by však znamenalo porušenie rusko-americkej Zmluvy o protiraketovej obrane (ABM) z roku 1972 a podľa Moskvy aj rozpútanie nových pretekov v zbrojení. K plánu USA pristupujú skepticky aj ich európski spojenci z NATO.
Putin zopakoval vôľu Kremľa plniť aj naďalej záväzky vyplývajúce z ABM, ktorú stále považuje za základný kameň modernej architektúry globálnej bezpečnosti.
Prvé rokovanie, medzi štyrmi očami, zvyčajne trvajúce 30 minút, sa predĺžilo na pol druha hodiny. Po tom, čo vyšli z rokovacej miestnosti, Bush a Putin absolvovali prechádzku po stromami obklopenom prepychovom areáli hradu.
Na niekoľko minút sa obaja lídri zhovárali po anglicky v neprítomnosti tlmočníkov. Na ďalšom stretnutí sa zúčastnila aj skupina poradcov z oboch štátov.
1 2 3 sla pel