Biely dom reaguje na masovú streľbu v meste Newtown. Útočník vraždil poloautomatickou puškou so zásobníkom na 30 nábojov.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Hovorí sa jej aj bábika Barbie medzi puškami. Puška Bushmaster AR-15, ktorou zastrelil pred mesiacom Adam Lanza v škole 26 ľudí, je momentálne jednou z najpredávanejších v krajine.
V súčasnosti sú ich podľa Yahoo News medzi ľuďmi tri milióny. Využívajú ich na poľovačky aj športové streľby.
„Predávajú sa rýchlejšie, ako ich stíhajú vyrábať,“ povedal pre Business Insider jeden predavač v Sacramente.
Poloautomatické zbrane sú v krajine čoraz populárnejšie.
Americký prezident Barack Obama sa mnohé z nich, ktoré spadajú medzi útočné, chystá zakázať.
Konečnú podobu návrhu väčšej kontroly zbraní, ku ktorému sa odhodlal po decembrovej druhej najhoršej masovej streľbe na školách v dejinách Spojených štátov, predstavil v stredu. Ide o jednu z najväčších zmien za desaťročia.
Najhoršie masakry
V Spojených štátoch sa podľa Washington Post za posledných 50 rokov odohralo 15 z 25 najhorších masových strelieb vo svete.
Krajina je vysoko aj v počte zabitých ľudí zbraňou - ročne to vychádza na 12-tisíc ľudí. Mnohí to dávajú do súvisu s množstvom zbraní v krajine, na osobu vychádza jedna zbraň.
Barack Obama v stredu predstavil návrh spolu s viceprezidentom Joeom Bidenom, ktorý ho mal na starosti, a deťmi, ktoré do Bieleho domu písali listy po streľbe v Newtowne.
Nie je celkom jasné, ktoré útočné zbrane budú zakázané, no do tejto kategórie patria najmä poloautomatické pušky a pištole (pri výstrele treba vždy stlačiť spúšť, no nabíjajú sa automaticky).
Podobný zákaz platil v krajine v rokoch 1994 až 2004. Výrobcovia však vedeli technické parametre obísť.
Práve takéto útočné zbrane použili útočníci napríklad aj pri masovej streľbe v kine v Aurore minulý rok či počas útoku na kongresmanku Gabrielle Giffordsovú v roku 2011. Pri „bežných“ vraždách sa používajú už menej.
Kritici zákona poukazujú na to, že podľa štatistiky FBI puškou (a sem patria aj poloautomatické pušky) zahynulo predvlani len 323 z viac ako 12-tisíc guľkou usmrtených ľudí.
Aj zásobníky
Obama tiež navrhuje zákaz veľkokapacitných zásobníkov. Nemali by sa predávať zásobníky, kde sa zmestí viac ako desať nábojov. Adam Lanza v Newtowne mal zásobník na 30 rán.
„Takáto politika nemusí zabrániť množstvu masových vrážd, no mala by znížiť počet obetí,“ napísal pre CNN Daniel Webster z Centra pre výskum politiky ohľadom zbraní.
Ďalším z množstva návrhov je kontrola každého človeka, ktorý si bude chcieť kúpiť zbraň. Momentálne 40 percent zbraní predaných bez kontrol.
Národná strelecká asociácia, ktorá má viac ako štyri milióny členov a patrí k najvplyvnejším lobistickým skupinám v Spojených štátoch, tieto kroky odmieta.
Odkedy sa začalo po streľbe hovoriť o sprísnených zákonoch, počet ich nových členov začal rásť - pridalo sa k nim ďalších 250-tisíc ľudí.
Obama vydá 23 vládnych nariadení, no kľúčové zmeny pôjdu cez Kongres. To môže byť ťažké najmä v prípade zákazu útočných zbraní, čo republikáni v snemovni zrejme zablokujú.
Ich zákaz podporuje 58 percent Američanov.