Čítajte tiež: Francúzi islamistov podcenili, úspech v Mali je otázny
PARÍŽ. Francúzske jednotky v Mali začali v noci na stredu pozemnú operáciu proti islamistickým povstalcom napojeným na teroristickú sieť al-Káida, ktorí kontrolujú sever krajiny a začali postupovať na juh.
Ako spresnil náčelník hlavného štábu francúzskej armády admirál Edouard Guillaud, francúzski vojaci sa do "priamych bojov" zapoja v priebehu niekoľkých hodín.
Francúzske vedenie sa pre intervenciu v Mali rozhodlo v obave, že po ovládnutí celého územia Mali islamistami by sa táto bývalá francúzska kolónia stala bázou a výcvikovým priestorom islamistov pre ich teroristické útoky na Západe.
Francúzi menia stratégiu
Agentúra AP konštatuje, že najnovší vývin v Mali svedčí o zmene postoja Francúzska, ktoré po začatí intervencie deklarovalo, že malijskej armáde a jej spojencom zo susedných afrických krajín, ktorí by jej mali prísť na pomoc, poskytne len podporu v podobe útokov stíhacích lietadiel na pozície povstalcov a logistické zabezpečenie.
Podľa internetového vydania periodika Le Nouvel Observateur je úlohou francúzskej pechoty dobyť mesto Diabaly na západe krajiny, ktorého sa zmocnili islamisti.
AP informovala, že malijské a francúzske jednotky mesto obkľúčili a pripravujú sa na útok.
Situáciu v západnej časti krajiny francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian hodnotí ako zložitú, lebo francúzske jednotky tam narazili "na dobre organizované sfanatizované skupiny v sile približne 1200-1300 mužov".
Vojenská operácia vo východnej časti Mali podľa neho prebieha hladko. Pripustil však, že operácia proti islamistickým povstalcom môže trvať dlho.
Islamisti prerušili telekomunikačné spojenie
Smerom na sever Mali sa v stredu z hlavného mesta Bamako vydala kolóna zhruba tridsiatky francúzskych obrnených vozidiel pechoty.
Francúzske médiá s odvolaním sa videozáznam poskytnutý islamistami oznámili, že povstalci stále kontrolujú mesto Konna v strednej časti Mali, kam prenikli 10. januára, čím de facto vyprovokovali francúzsku intervenciu.
Obsadenie Konny po mesiacoch prestávky v bojoch hovorca povstalcov zdôvodnil tým, že malijská vláda odmietla ich ponuku na rokovanie a hľadanie riešenia konfliktu pokojnou cestou.
Povstalci mesto obsadili, aby chránili civilné obyvateľstvo, uviedol hovorca.
Ako dodávajú francúzske médiá, islamisti prerušili obyvateľom severomalijského mesta Gao telekomunikačné spojenie, aby nemohli malijskej a francúzskej armáde poskytovať informácie o situácii v meste a pozíciách povstalcov. Islamisti Gao kontrolujú už viac ako deväť mesiacov.
Intervencia má u Francúzov podporu
Podľa prieskumov verejnej mienky intervenciu francúzskej armády v Mali podporuje 75 percent francúzskych občanov.
Predseda opozičnej Únie za ľudové hnutie (UMP) Jean-Francois Copé, ktorý tiež patrí do tohto tábora a považuje intervenciu za "potrebnú", v stredu pre spravodajský kanál iTélé vyjadril "znepokojenie pre osamotenosť" Francúzska v tomto konflikte.
Svoje jednotky by do Mali mali vyslať členovia Hospodárskeho združenia štátov západnej Afriky (ECOWAS), zatiaľ však nie je známe, kedy sa tak stane a koľko mužov poskytnú. Británia vyslala Francúzsku na pomoc dve nákladné lietadlá C17, ktoré z Európy do Bamaka dopravujú vojenský personál a vojenskú techniku.
Nemci vyslali lietadlá, Taliani logistiku
Vlády Nemecka a Talianska poskytnú pomoc malijskej a francúzskej armáde, ktoré sa snažia zastaviť islamistických povstalcov kontrolujúcich sever Mali a postupujúcich ďalej na juh krajiny.Nemecko vysiela do Afriky dve dopravné lietadlá, aby pomáhali pri preprave jednotiek z krajín Hospodárskeho združenia krajín západnej Afriky (ECOWAS) do Mali.
Ako dnes v Berlíne spresnil nemecký minister obrany Thomas de Maiziere, dve lietadlá typu C-160 sa vydajú na cestu do Afriky okamžite po doriešení technických detailov.
Okrem toho Nemecko vyčlenilo pre Mali humanitárnu pomoc vo výške jedného milióna eur, určenú pre desiatky tisíc utečencov.
Pripravenosť talianskej vlády poskytnúť logistickú podporu leteckým operáciám v Mali dnes na pôde Senátu v Ríme vyjadril taliansky minister obrany Giampaolo Di Paola. Agentúra AP zdôrazňuje Di Paolove slová, že logistická podpora sa týka výlučne leteckej operácie, nie pozemnej ofenzívy.
Únia vyšle prieskumný tím expertov
Do nedele by mal do Mali doraziť prieskumný tím expertov Európskej únie. Dátum pre vyslanie západných vojenských inštruktorov zatiaľ nebol stanovený.Prieskumný tím je zložený z vojenských expertov a odborníkov na krízový manažment. Jeho poslaním bude preskúmať podmienky pre pôsobenie inštruktorov z krajín Európskej únie, ktorí by mali pripravovať vládne vojská na účinnejší postup voči islamistickým povstalcom, ktorí kontrolujú sever Mali.
"Potrebujeme dosiahnuť stabilnú situáciu na juhu Mali, s vojakmi, ktorí budú schopní výcviku," uviedol pre agentúru DPA diplomat Únie, ktorý nechcel byť menovaný.
Ministri zahraničných vecí sa vo štvrtok zídu na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli, kde prerokujú okolnosti vyslania európskej vojenskej výcvikovej jednotky do Mali. Na tomto stretnutí sa zúčastní aj šéf malijskej diplomacie Tieman Coulibaly.
Podľa nemenovaných zdrojov ho chcú európski ministri požiadať o konkrétne záruky, že malijská vláda, ktorá sa dostala k moci vojenským prevratom v marci 2012, sa vyberie cestou demokratických reforiem a zabezpečí konanie slobodných volieb. Po poskytnutí dostatočných záruk by Únia mohla uvoľniť zmrazené finančné zdroje pre rozvojovú pomoc pre Mali.
Eurokomisár pre rozvojovú pomoc Andris Piebalgs vlani niekoľko dní po prevrate v Mali zmrazil rozvojovú pomoc EÚ pre túto krajinu. Na roky 2008-2013 vyčlenila Únia na rozvojovú pomoc pre Mali 583 miliónov eur.