LISABON. USA si ponechajú vojenskú leteckú základňu Lajes na portugalských Azorských ostrovoch, hoci sa rozhodli zredukovať tamojšiu posádku a obmedziť tam operácie. Uviedol to dnes americký minister obrany Leon Panetta.
Oznámil to na tlačovej konferencii v Lisabone po rokovaní s portugalským ministrom obrany Josém Aquiarom-Brancoinom.
Portugalský minister obrany priznal, že obmedzenie činnosti jedného z najväčších zamestnávateľov na Azoroch by uškodilo ostrovnej ekonomike.
Očakáva sa, že plánované škrty na Azoroch ušetria Spojeným štátom 350 miliónov dolárov počas 10 rokov a Panetta, ktorý pricestoval na návštevu Európy, predstavil americké plány, ktoré by mali aspoň sčasti kompenzovať portugalské straty.
Povedal, že USA sa s Portugalskom dohodli na odklade redukcie operácií a personálu na základni do októbra 2014.
Pentagón podľa jeho slov zachová na základni Lajes nepretržitú požiarnu a záchrannú službu a zaviazal sa tiež zamestnávať troch miestnych ľudí na každého Američana, ktorý tam bude pôsobiť.
Čoskoro navštívi Azorské ostrovy skupina podnikateľov, ktorí spolupracujú s americkým ministerstvom obrany, aby posúdili možnosti rozvoja podnikania na ostrovoch.
Na základni pôsobí v súčasnosti približne 650 amerických vojakov či pracovníkov civilnej obrany, mnohí z nich tam žijú so svojimi rodinami.
Pentagón musí znížiť svoje náklady v najbližšom desaťročí o 487 miliárd dolárov v rámci snáh o zníženie obrovského amerického rozpočtového deficitu, na ktorých sa dohodol Kongres s prezidentom Barackom Obamom.
A čelí od marca ďalším škrtom, ak sa Kongres a Biely dom nedohodnú.