TEL AVIV. Edgar Feuchtwanger mal päť rokov, keď sa do ich susedstva v zámožnej mníchovskej štvrti presťahoval Adolf Hitler.
Jeho byt mal deväť izieb a podľa Feuchtwangerových pamätí, ktoré teraz vychádzajú vo francúzštine, ho politici za to kritizovali.
„Hovorí si priateľ robotníkov a žije v obrovskom byte.“
V rodine intelektuálov
Edgar Feuchtwanger o susedovi doma veľa počúval. Pochádzal z prominentnej židovskej intelektuálnej rodiny. Jeho otec bol vydavateľ, strýko Lion svetoznámy spisovateľ a kritik národného socializmu.
Častými hosťami u nich doma boli Thomas Mann či Martin Buber.
Edgar sa o svojho suseda zaujímal, lebo jeho rozhodnutia mali priamy dosah na jeho budúcnosť.
„Predstavoval som si, aký asi Hitler je. Rozmýšľal som, čo asi raňajkuje. Videl som jeho tieň v okne. Nenávidel nás. Nenávidel mňa. Aj keď ani nevedel, že existujem.“
Feuchtwangerovej rodine sa podarilo dostať do Británie po Krištáľovej noci a krátkom uväznení otca v Dachau. Osemdesiatosemročný historik Edgar tam žije dodnes.
Necíti sa tam dobre
Do štvrte, v ktorej vyrástol, sa na krátku návštevu vrátil 12 rokov po vojne. „Stretol som niekoľkých priateľov a bol som rád. Ale ostatní ľudia? Necítil som sa príjemne,“ povedal Times of Israel.
Knihu, ktorá je skôr román než autobiografia, nechcel dlho napísať. Vydavatelia čakali 17 rokov. Priznával, že sa mu ťažko odosobňovalo od jeho povolania historika.
Jeho špecializáciou sú práve medzivojnové dejiny Nemecka.
Za paradox považuje, že v Mníchove mal šťastné detstvo. A nechápe, ako je možné, že ako židovská a otvorene protirežimná rodina mohli tak dlho žiť v susedstve Adolfa Hitlera.