PEKING. Čína uskutoční geografický prieskum súostrovia vo Východočínskom mori, ktoré je predmetom stupňujúceho sa sporu s Japonskom.
V utorok o tom informovala čínska tlačová agentúra Sin-chua odvolávajúca sa na údaje štátneho geografického ústavu.
Prieskum súostrovia Tiao-jü, ktoré si Japonsko nárokuje pod názvom Senkaku, má byť súčasťou programu s cieľom zmapovať čínske "teritoriálne ostrovy a rify" a zabezpečiť tak ochranu "námorných práv a záujmov" krajiny.
Agentúra neuvádza žiadne termíny a takisto nespomína ani to, či sú v rámci programu naplánované nejaké aktivity na súši alebo iba na mori.
Správa však cituje slová jedného z predstaviteľov Národnej správy zememeračstva, mapovania a geoinformácií, ktorý priznáva, že prieskum by mohol naraziť na problémy.
Dôvodom je podľa neho "zasahovanie a okupácia týchto čínskych ostrovov niektorými krajinami".
Nová japonská vláda si minulý týždeň prvýkrát od svojho nástupu predvolala čínskeho veľvyslanca v Tokiu, aby "dôrazne protestovala" proti vysielaniu lodí do blízkosti sporného súostrovia.
Japonsko si predvolalo zástupcu Číny aj 13. decembra, keď sa sťažovalo na údajné narušenie svojho vzdušného priestoru čínskym lietadlom.
Išlo pritom o prvý takýto prípad, odkedy armáda začala oblasť v roku 1958 sledovať.
Neobývané súostrovie je predmetom dlhoročného územného sporu medzi Japonskom a Čínou, ktorý v poslednom období prerástol do krízy vo vzájomných vzťahoch.
Japonsko sporné územie kontroluje od roku 1885, Čína však tvrdí, že jej patrí už od 16. storočia. Opätovný záujem o súostrovie vyvolalo zistenie, že v okolitých vodách sa nachádzajú významné náleziská zemného plynu a ropy.