PARÍŽ, BAMAKO. Islamistickí rebeli v Mali, napojení na teroristickú sieť al-Káida, dobyli mesto Diabaly.
Francúzke letectvo pritom už tretí deň bombarduje ich púštne tábory na severe krajiny. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne zdroje.
Francúzsko v nedeľu zintenzívnilo svoje letecké útoky na povstalecké výcvikové základne, pri ktorých použilo lietadlá Rafale a vrtuľníky Gazelle.
Útoky sa odohrali v centre rozľahlej oblasti, ktorú rebeli obsadili vlani v apríli.
Vyhrážajú sa útokom vo Francúzsku
Paríž je rozhodnutý ukončiť islamistickú nadvládu v severnej časti Mali, ktorá by mohla slúžiť ako základňa pre uskutočňovanie teroristických útokov proti Západu a zároveň ako oporný bod pre spoluprácu s al-Káidou v Jemene, Somálsku a severnej Afrike.
Francúzsko informovalo, že jeho piatková intervencia, o ktorú požiadal malijský prezident, zastavila islamistov pred dobytím hlavného mesta Bamako.
Hovorca Hnutia za jednotu a džihád v západnej Afrike (MOJWA), jednej z hlavných povstaleckých frakcií, varoval, že francúzski občania zaplatia za nedeľňajšie letecké útoky na jeho baštu - mesto Gao.
"Francúzsko zaútočilo na islam. My zasiahneme srdce Francúzska," varoval abú Dardar, hovorca hnutia.
Desiatky islamistických bojovníkov zahynuli, keď rakety zasiahli sklad pohonných látok a budovu colnice, ktorá slúžila ako hlavný štáb povstalcov.
"Ak sú naozajstnými mužmi, mali by útočiť na zemi, privítame ich s otvorenou náručou," povedal pre rozhlasovú stanicu Europe 1.
"Francúzsko otvorilo bránu do pekla pre všetkých svojich občanov. Chytilo sa do pasce, ktorá je omnoho nebezpečnejšia než Irak, Afganistan alebo Somálsko," dodal.
Nemecko ponúka logistickú pomoc
Nemecká vláda rozhodla, že je pripravená poskytnúť logistickú pomoc, avšak odmieta nasadenie bojových jednotiek. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle aj naďalej striktne vylúčil nasadenie bojových jednotiek Bundeswehru.
Do úvahy prichádza zapojenie transportných vojenských lietadiel, pričom Francúzsko ešte neposlalo žiadnu oficiálnu žiadosť.
Westerwelle povedal, že nemecká vláda sa dohodla, že začne rokovať s Francúzskom, ako by mohli podporiť jeho účasť na operácii v Mali - okrem bojového nasadenia.
Podľa Westerwelleho slov by Nemecko okrem logistickej pomoci mohlo poskytnúť podporu aj v humanitárnej a medicínskej oblasti. Tieto slová šéfa nemeckej diplomacie išli nad rámec jeho doterajších postojov.
Doteraz Nemecko vyjadrilo len pripravenosť pomôcť pri príprave malijskej armády v rámci misie Únie, ktorá sa však má začať až neskôr.
Ochotu podporiť Paríž vyjadrila aj dánska vláda, ktorá ale tiež vylúčila vyslanie bojových jednotiek.
Dánsky minister zahraničných vecí Villy Sövndal zareagoval na vyhlásenie francúzskeho šéfa diplomacie Laurenta Fabiusa, ktorý Dánsko a Britániu označil za krajiny, prejavujúce "obrovskú podporu" bojovej operácii Francúzska v Mali.
Zasadne aj Bezpečnostná rada
Európska únia v pondelok vylúčila akúkoľvek účasť na bojovej misii.
Hovorca Európskej komisie Michael Mann novinárom povedal, že Únia vyšle do Mali výcvikovú misiu, ktorá by mala odštartovať koncom februára alebo začiatkom marca.
Severoatlantická aliancia taktiež podporuje intervenciu. Oznámila, že od Paríža nedostala žiadnu žiadosť o pomoc.
“Aliancia nie je zapojená do tejto krízy,” vyhlásila hovorkyňa NATO Oana Lungescuová.
Francúzsko zároveň prisľúbilo, že v útokoch bude v najbližších dňoch pokračovať a na pondelok zvolalo stretnutie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré sa bude týkať situácie v Mali.
Hollandova intervencia si zvýšila bezpečnostné riziko pre deviatich francúzskych rukojemníkov, ktorých zadržiavajú na Sahare a takisto pre 30-tisíc francúzskych vysťahovalcov, ktorí žijú v susedných, väčšinou moslimských štátoch.
Pred bojmi v Mali ušlo 30-tisíc ľudí
Organizácia Spojených národov odhaduje, že najmenej 30-tisíc ľudí opustilo svoje domovy pred bojmi v centre a na severe Mali po tom, ako islamisti začali minulý týždeň postupovať zo severu na juh.
Hovorca OSN Eduardo del Buey v pondelok vyjadril obavy, že uvedený počet utečencov môže byť vyšší, pretože niektoré islamistické skupiny údajne bránia ľuďom v ceste na juh.
Povedal reportérom, že asi 230-tisíc ľudí ušlo pred bojmi a neistotou v Mali od marca 2012, kedy demokraticky zvoleného prezidenta zvrhli vzbúrení vojaci. Informovala o tom agentúra Reuters.
Podľa vyjadrenia mauritánskeho ministerstva vnútra smerujú tisíce utečencov z Mali k hraniciam Mauritánie.
Alžírsko v pondelok oznámilo, že uzatvára svoju takmer tisíckilometrovú hranicu s Mali po vojenskej intervencii Francúzska proti malijským zoskupeniam spojeným s al-Káidou, napísala agentúra Associated Press.