Po komentári v SME slovenským médiám rozhovory nedáva. MILOŠ ZEMAN hovoril s denníkom MF DNES.
Čakali ste väčší náskok pred druhým postupujúcim? A prial ste si iného súpera?
„Pán Schwarzenberg mal skvele vygradovanú kampaň, ktorá vyvrcholila v posledných dňoch. Pomohlo mu, že pamäť voličov je vrstevnatá a spravidla najväčšie dojmy sú tesne pred hlasovaním. To je moment, kedy sa podľa rôznych odhadov rozhoduje možno dvadsať až dvadsaťpäť percent voličov.“
Považujete Schwarzenberga za ťažšieho súpera, než by bol nevýrazný Fischer?
„Voliči si sami vyberajú, koho pošlú do druhého kola. Nie je mojou úlohou niekoho poučovať. Človek má brať svojich protikandidátov tak, ako mu ich naservíruje verejnosť. Žiadny kandidát nie je automaticky ťažší alebo ľahší než iný súper. Budem sa, samozrejme, snažiť bez akýchkoľvek negatívnych a nekonkrétnych útokov upozorňovať na to, že on je druhým mužom súčasnej Nečasovej vlády.“
Pýtam sa preto, že na Jana Fischera ste pred prvým kolom veľmi ostro útočili, zatiaľ čo na Schwarzenberga vôbec...
„Jan Fischer tiež útočil na mňa to je úplne bežné, každý z nás má nejaký štýl. Ja som mal z prvej nedeľňajšej televíznej debaty Zeman – Schwarzenberg veľmi dobrý dojem. Pokiaľ tento štýl debát bude pokračovať, tak budeme presvedčovať voličov nie špinením druhého, ale vecnými argumentmi.“
Akú máte stratégiu pred druhým kolom? Ako a čím konkrétne budete presviedčať a oslovovať voličov?
„Je to jednoznačné. Každý politik má priznať farbu a vo svete platí, že politik je buď pravicový, alebo ľavicový. Za stovky rokov politika nič iného nevymyslela. Pokiaľ je pán Schwarzenberg konzervatívny, ako sám hovorí, tak sa má držať osvedčeného delenia politickej scény. Ľudia sú rovnako ako kandidáti buď ľavicoví, alebo pravicoví. A pán Schwarzenberg ako prvý vicepremiér nesie výraznú spoluzodpovednosť za činy Nečasovej vlády.
Vy to považujete za stret pravice a ľavice? Nechcete to len voličom vnútiť? Veď už prvé kolo ukázalo, že to tak nie je – napr. neúspech straníckych kandidátov ODS a ČSD. Voľba prezidenta je skôr o osobnostiach.
„Myslím, že je tu synergický efekt. A to jednak názorov, ktoré sú buď pravicové alebo ľavicové, a jednak osobnostné. Osobnosť má mať jasný a vyhranený názor, inak to nie je osobnosť.“
Nevyberajú si prezidenta ľudia skôr podľa toho, čo od neho na Hrade čakajú? Ako sa bude správať, či bude mať silácke reči, ako bude reprezentovať v cudzine, či bude spoločnosť skôr zjednocovať alebo deliť.
„Ja mám rád fakty, nie slová napríklad o zjednocovaní. A faktom je, že sa podarilo to, čo mnohí pokladali za nemysliteľné: Dohoda dvoch najsilnejších v roku 1998.“
K tomu vášmu deklarovanému ľavičiarstvu: v lete 2011 ste kritizovali odbory za štrajk proti Nečasovej vláde. Vlani na jeseň ste odsúdili kampaň ČSSD proti cirkevným reštitúciám, aj to dnes vyčítate Schwarzenbergovi. Ako to je?
„Ja som nekritizoval odbory ako také, to znamená ich celkovú stratégiu. Dôkazom je, že v prezidentských voľbách mi verejne vyjadril podporu šéf odborov Jaroslav Zavadil. Práve tak som kritizoval cirkevné reštitúcie, ale pri sociálnej demokracii mi vtedy prekážala skôr forma ich inzerátov. Dôkazom toho je, že hneď v sobotu po prvom kole mi ČSSD vyjadrila podporu pre druhé kolo.“
Kliknite na obrázok, zväčšíte ho.
INFOGRAF: MF DNES
Mrzí vás, že podporu vám nedal podpredseda ČSSD Jiří Dienstbier, ktorý skončil štvrtý so 16 percentami hlasov?
„I keď doporučenie môže mať svoju váhu, nie sme tupé ovce. Ľudia sa rozhodujú slobodne a podľa vlastného rozumu. Toto je odporúčanie sociálnej demokracie, nie Jiřího Dienstbiera, ktorý môže byť sklamaný zo svojho výsledku.“
Dientsbiera volilo 830-tisíc ľudí. Koľko z nich môžete získať, keď on bol tým, kto na vás najviac útočil a poukazoval na vaše slabiny?
„Ako vidíte, tak mu to príliš nepomohlo. Voliči Jiřího Dienstbiera majú tri možnosti. Buď voliť mňa ako človeka, ktorý ČSSD doviedol k nepopierateľnému úspechu. Alebo Karla Schwarzenberga, čo by však neboli voliči sociálnej demokracie. Alebo neísť na voľby, čím by ale podporili Schwarzenberga.“
Budete sa snažiť pred druhým kolom stretnúť s Janom Fischerom a presvedčiť ho, aby vám vyjadril podporu? Skončil tretí a hlas mu dalo 840 tisíc ľudí.
„Čítal som jeho vyjadrenie, ktoré bolo kritické k obom postupujúcim. Samozrejme, pokiaľ sa pán Fischer alebo ktokoľvek iný bude chcieť stretnúť tu na Loretánskej ulici v mojej pražskej kancelárii, tak ho veľmi rád príjmem.“
Sám teda aktívne nebudete usilovať o jeho podporu? A niečo mu za ňu napr. sľubovať?
„Myslím, že rozhodne by nebolo dôstojné čokoľvek komukoľvek sľubovať. Jediná schôdzka – v ktorú dúfam, že sa uskutoční – bude schôdzka s herečkou Jiřinou Bohdalovou, ktorá mi vyjadrila podporu.“
Aj prezident Václav Klaus vás dosiaľ podporoval. Stojíte po vyhlásení nepopulárnej amnestie ešte o jeho pomoc?
„Stojím o podporu každého občana. Je tu osem a pol milióna voličov a každý má jeden hlas, ja medzi nimi nerozlišujem.“
Do finále českých prezidentských volieb postúpili knieža a hulvát, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
To nie je odpoveď. Zaujíma ma, či rátate s Klausovou aktívnou pomocou v kampani?
„Pozrite sa, Václav Klaus bol nepopulárny i v minulosti pre celý rad vecí, napr. pre kupónovú privatizáciu. My dvaja sa líšime napr. v názoroch na Európsku úniu, teraz veľmi výrazne v názore na amnestiu. Vy to asi nepochopíte, ale môžete si vážiť i človeka, s ktorého názormi hlboko nesúhlasíte.“
Vašou slabinou je financovanie kampane. Na účte sa vám hromadia desaťtisícové anonymné vklady. To má dve vysvetlenia: Buď vás chce niekto zdiskreditovať alebo sa snaží zostať z nejakého dôvodu utajený.
„Ja som sa na to samozrejme pýtal a bolo mi povedané, že takzvaný vklad pokladňou sa dá identifikovať. Ale že to banke trvá zhruba týždeň, kedy k nemu môžete dopísať meno darcu. Stranícki kandidáti, vrátane pána Schwarzenberga, sú financovaní zo straníckych peňazí. Ostatní kandidáti, ktorí si zháňajú sponzorov sami, sú v určitej nevýhode a majú s tým väčšie ťažkosti.“
Ste stále presvedčený, že vaša manželka ochotne príjme úlohu prvej dámy? Keď odchádzala z volebnej miestnosti, dávala najavo, ako ju hnevá záujem novinárov a zakrývala si tvár.
„Nejaký hlúpy kameraman, ktorý sa otáčal vo volebnej miestnosti, udrel kamerou moju manželku veľmi silno do hlavy. Samozrejme po takej rane sa na novinárov nepozeráte príliš príjemne.“
Viac kampaň baví osemnásťročnú dcéru Katarínu, že?
„Veď je mladšia a energickejšia.“
Je niečo, čoho by ste sa chceli v kampani vyvarovať smerom k svojmu súperovi?
„Myslím, že oba sme povedali, že budeme používať výmenu argumentov a že proti sebe nepovedieme negatívnu kampaň. Ja som len ironicky poznamenal, pretože nás čakajú dve televízne diskusie v Prahe s obecenstvom, že v nich bude mať veľmi výraznú výhodu. Ako je známe, Praha volila Karla Schwarzenberga. Skôr žartom som mu ponúkol, aby sme jednu debatu urobili na Vysočine.“
Autor: Václav Dolejší, MF Dnes