PARÍŽ, BRATISLAVA. Keď Francúzi pošlú svojich vojakov do afrických krajín, vždy ide o citlivú tému, najmä pre koloniálnu minulosť.
Prezident Francois Hollande to uplynulý víkend urobil dokonca na dvoch miestach, v Mali zastavil postup islamistov, v Somálsku už Francúzi takí úspešní neboli.
Niekoľko stoviek vojakov poslal Paríž do Mali, kde islamisti zo skupiny Ansar Dine ovládli sever krajiny a postupovali čoraz južnejšie. Hrozilo, že zaútočia aj na hlavné mesto Bamako.
Bez obetí to nejde
Kľúčové mesto je Mopti, ktoré je zhruba na hranici medzi územiami kontrolovanými islamistami a vládou. Keď sa k nemu približovali islamisti, Paríž v piatok zasiahol.
Fakty
Prečo Mali?
text
V severnej Afrike pôsobí jedna z najsilnejších odnoží al-Káidy. Známe je únosmi občanov západných krajín.
Pred rokom sa v Mali odohral vojenský prevrat. Nestabilitu využili kočovní Tuaregovia, ktorí bojujú za vlastný štát na severe krajiny. Moc potom od nich prebrali islamisti.
Pre Západ je najväčšia hrozba v tom, že na severe Mali by mohli vzniknúť výcvikové tábory teroristov, ktorí by odtiaľ mohli robiť útoky do Európy.
Západoafrické štáty majú mandát OSN, aby zasiahli.
Začal ich bombardovať a zaútočil bojovými vrtuľníkmi. Jeden z pilotov na to doplatil životom, počas akcie ho zastrelili. Postup zastavili.
„Vojna bez obetí nie je možná,“ reagoval na informácie o obetiach hovorca malijskej armády Diarran Kone. Potvrdil, že počas víkendových bojoch zomreli aj niekoľkí civilisti a malijskí vojaci.
Francúzi neplánujú inváziu na sever Mali, do krajiny prišli len zastaviť postup islamistov. Spolu s Britániou však sľúbili, že pomôžu susedným krajinám, ktoré na zásah proti islamistom dostali mandát OSN.
Invázia sa však mala uskutočniť najskôr až v septembri, hoci teraz hovoria, že vojakov pošlú do desiatich dní.
Vojna medzitým začína zasahovať aj do života bežných Francúzov. Hovorca Ansar Dine im totiž cez agentúru Reuters odkázal, že by sa mali báť o život v akejkoľvek moslimskej krajine. Skupina už vraj chystá odvety za útoky.
Hollande preto zvýšil ochranu štátnych budov a dopravných spojení, najmä leteckých a železničných, prísnejšie bezpečnostné opatrenia sa týkajú aj väčších zhromaždení. Vláda vyhlásila druhý najvyšší stupeň ohrozenia.
Neúspech v Somálsku
Asi najviac boje ohrozujú životy francúzskych občanov, ktorých teroristi uniesli v Afrike. Rôzne skupiny v súčasnosti zadržiavajú ôsmich rukojemníkov.
Paríž sa cez víkend pokúsil oslobodiť uneseného Denisa Allexa v Somálsku, ale neúspešne.
Pri bojoch s islamistami z aš-Šabáb zomreli dvaja vojaci a podľa Hollandovho vyjadrenia zrejme aj Allex. Islamisti to popreli, Francúz vraj žije a na mieste bojov ani nebol.