LONDÝN, BRATISLAVA. Anglický premiér David Cameron sľubuje, že ak jeho strana vyhrá v roku 2015 parlamentné voľby, vypíše v Británii referendum o Európskej únii.
Jeho príklon k euroskepticizmu kritizuje nielen zahraničie a opozícia, ale aj bývalí straníci.
Pod tlakom
Britský premiér je v európskych otázkach pod tlakom. Camerona tlačí nielen čoraz populárnejšia, nacionalistická strana UKIP, ktorá v prieskumoch dosahuje rekordnú popularitu, ale aj jeho vlastní, čoraz euroskeptickejší poslanci.
Vláda preto vyhlásila, že Británia bude od Bruselu požadovať späť niektoré právomoci, najmä v oblasti regulačnej politiky.
Využiť chcú prípadné otvorenie Lisabonskej zmluvy.
„Krajiny eurozóny musia zmeniť svoju menovú politiku, čo znamená, že budú meniť aj samotnú organizáciu, do ktorej patríme. V tom čase preto budeme oprávnení žiadať zmeny aj pre nás,“ vyhlásil Cameron v rozhovore pre BBC.
„Osobne dúfam, že Británia zostane členom Únie. Na to sa však musí Únia zmeniť,“ povedal pre Die Welt George Osbourne, britský minister financií.
Vylúčené, odkazuje Únia
Na Camerona sa však spustila kritika prakticky zo všetkých strán.
Líder opozičných labouristov Ed Milliband označil Cameronovu stratégiu za „neuveriteľne nebezpečnú“.
Šéf konzervatívnych europoslancov Richard Ashworth varoval, že Británia získava imidž „neatraktívnej krajiny, s ktorou je náročné pracovať“.
Európski lídri dávajú Cameronovi najavo, že na vydieranie Únie môže zabudnúť.
„Pokiaľ si budete vyberať, ktoré právomoci chcete ponechať Únii a ktoré nie, zničíte celý jednotný trh,“ povedal pre Guardian nemecký veľvyslanec v Británii Jonathan Freedland Georg Boomgaarden.