BUTLER, BRATISLAVA. Mike Strutt sa o bezpečnosť 14 škôl v pennsylvánskom obvode Butler stará už roky.
Po streľbe na škole Columbine v roku 1999 prijal ochranku bez zbraní. Detektor kovov inštaloval po útoku na Virginia Tech (2007), po minuloročnej streľbe v kine v coloradskej Aurore zaviedol kamery.
Ako píše Washington Post, po decembrovom masakri v mestečku Newtown si uvedomil, že nič z toho by mu nepomohlo proti podobnému útočníkovi, aký zabil 26 ľudí. Rozhodol sa preto najať ozbrojenú ochranku.
„Ozbrojená ochranka je to jediné, čo nám dáva šancu na boj.“
Peter Breiner píše o zbraniach v Amerike:
Skúsil som oboje, nedá sa porovnať I.
Skúsil som oboje, nedá sa porovnať II.
Zaistení v Butleri
Obvod v Pennsylvánii tak začal zamestnávať okolo dvadsať vyslúžilých štátnych policajtov, ktorý bez uniformy, no ozbrojení, majú chrániť miestnych 7500 žiakov.
Táto škola nie je jediná, ktorá sa po druhej najväčšej streľbe v školách rozhodla pre ozbrojené stráže.
V arizonskom obvode pri Phoenixe začali nasadzovať ozbrojených dobrovoľníkov. K losangeleským školám majú častejšie posielať políciu.
O dlhodobý pobyt ozbrojených zložiek žiadajú tiež v Newtowne, kde Adam Lanza zabil 20 prváčikov a šesť pracovníkov vrátane riaditeľky.
Diskusiu o ozbrojených ochrankách, ktoré by mali zabrániť podobným útokom, otvorila mocná Národná strelecká asociácia (NRA).
Tá navrhla zaviesť strážcov so zbraňami do každej školy, na čo mnohí odpovedali pobúrením.
Nič nové
V skutočnosti momentálne podľa New York Times asi tretina amerických verejných škôl (23-tisíc) už istú formu ozbrojenej ochranky má. Dať zbrane všetkým školám by stálo podľa Washingtonu Post 2,5 miliardy dolárov.
Verejnosť je v názore rozdelená, podľa prieskumu z januára 41 percent nápad podporuje, 50 percent je proti.
V Alabame, Tennessee, Južnej Karolíne, ale aj v liberálnej Minnesote chcú umožniť učiteľom, aby mali zbraň v autách v práci.
Prieskum, ktorý by jednoznačne povedal, či politika „ozbrojovania škôl“ pomáha, podľa Washington Post neexistuje.
Kritici hovoria, že ochranka so zbraňami bola aj v roku 1999 na strednej škole Columbine, kde zomrelo trinásť ľudí. Odporcovia hovoria, že len vďaka tomu ich nebolo viac.