Ako televízna spravodajkyňa som mala kanceláriu vedľa talianskeho kolegu z Euronews, fínskej či írskej televízie. K najlepším priateľom som rátala Maďarov, Čechov i Bulharov.
Neskôr pri práci v Európskom novinárskom centre sa na mojich seminároch vystriedalo asi 250 novinárov z celého sveta a v našich kanceláriách Američan, Iračanka, Japonec , traja Juhokórejčania, dve Talianky, Španielka, Škótka a polovičná Iránka.
Dobre zarábajúci cudzinci
Aj podľa štatistík si prisťahovalci ukrajujú z Bruselu čoraz viac. Demografická štúdia pred časom odhalila, že cudzincov žije v tomto miliónovom meste asi 300-tisíc, čiže tvoria takmer tretinu obyvateľov.
Každý rok ich pribudne 20-tisíc, zatiaľ čo 12 000 Belgičanov sa z Bruselu odsťahuje. Jedným z dôvodov sú ceny nehnuteľností, ktoré stúpajú aj vďaka dobre zarábajúcim cudzincom.
Časť „gastarbeiterov“ majú na svedomí európske inštitúcie, časť susedia a časť belgická koloniálna minulosť. Najpočetnejšiu skupinu tvoria Francúzi a Maročania.
Podľa štatistík je už dlhšie najpopulárnejším menom pre novorodenca - Muhammad. Jednou z najznámejších štvrtí je zase Matongé, kde sa zdržiavajú prevažne prisťahovalci z Konga.
Kebab aj langoše
Najbohatší Francúzi žijú na takzvanom námestí miliardárov.
Niektoré štvrte skôr pripomínajú Marrakéš, iné sú plné historických budov. Niekde kúpite kebab, inde maďarské langoše.
Práve z tejto farebnosti a kontrastov sme sa tu všetci mnoho naučili. Pre mňa sú bruselskou pridanou hodnotou a tým, čo mi na Slovensku chýba a bude zrejme ešte dlho chýbať najviac.
Autor: Soňa Miháliková