Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Nenecháme vás v tom samých, odkázal Paríž do Mali. Francúzi už poslali do krajiny prvých vojakov.
Francúzsky prezident Francois Hollande trvá na tom, že prípadný vojenský zásah proti islamistom na severe krajiny musí mať požehnanie OSN.
Rozdelená krajina
V súčasnosti je krajina rozdelená. Severnú časť pred rokom ovládli Tuarégovia, ktorých potom od moci vytlačili islamisti prepojení na al-Káidu.
Kým kočovní Tuarégovia sa snažili vytvoriť vlastný štát, islamistom ide najmä o zavedenie práva šaría. Západ sa navyše bojí, že by v Sahare mohli vzniknúť výcvikové tábory pre teroristov.
Preto OSN už odobrila zahraničnú intervenciu, no zatiaľ sa hovorilo len o susedných západoafrických štátoch. Tie by mali vláde v Bamaku pomôcť asi tromi tisíckami vojakov, no nestane sa tak skôr ako v septembri.
Islamisti však stále útočia a posúvajú sa na juh. „Snažia sa zasadiť smrteľnú ranu existencii celého štátu,“ povedal podľa BBC Hollande.
Pomôcť bývalej francúzskej kolónii chce aj Európska únia, no stále nie je jasné, akú podobu by to malo. Najviac sa hovorí o leteckých útokoch.
Francúzi však musia zvažovať aj ďalšiu vec – teroristi uniesli ich siedmich občanov. Ak by Paríž zasiahol v Mali, mohol by ohroziť ich životy.
Hraničné mesto
Malijský prezident Dioncounda Traoré má s Hollandom o podpore rokovať na budúci týždeň.
O pomoc požiadal aj generálneho tajomníka OSN Pan Kimuna. „V skratke povedal: Francúzsko, pomôž nám,“ cituje Traorého americká veľvyslankyňa pri OSN Susan Riceová.
„Mimo záznamu francúzski predstavitelia hovoria, že hranicou je mesto Mopti. Ak sa k nemu islamisti priblížia, Francúzi spustia letecké nálety,“ píše korešpondent BBC Hugh Schoefield.
Francúzski vojaci už pomáhajú armáde pri pozemných operáciách proti islamistom. Tí už obsadili mesto Konna, ktoré je od Mopti len 70 kilometrov, ale vládne jednotky v spolupráci s francúzskymi silami ho po bojoch v piatok získali naspäť.
"Malijská armáda dobyla naspäť Konnu s pomocou našich vojenských partnerov. Sme už tam," povedal plukovník Diaran Kone.
Prezident Dioncounda medzitým vyhlásil v krajine výnimočný stav. Vo svojom televíznom prejave zároveň vyzval obyvateľstvo, aby sa zomklo a znovu vybojovalo územia dobyté rebelmi.
"Každý Malijčan sa musí teraz považovať za vojaka svojej vlasti," cituje prezidenta agentúra DPA.