DAMASK. Sýrski povstalci sa v piatok po mesiacoch bojov zmocnili vojenskej leteckej základne Taftanáz na severe krajiny. Informovala o tom Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv.
Podľa jej údajov sa im nad ňou podarilo získať kontrolu po tom, čo začiatkom januára obnovili útočné akcie.
„Boje o vojenské letisko Taftanáz sa skončili a základňa je úplne v rukách povstalcov,“ uviedla proopozičná organizácia so sídlom v Británii. Krátko na to však dodala, že základňa sa dostala pod paľbu vládnych vzdušných síl s cieľom zničiť ju.
Najväčšia vrtuľníková základňa
Povstalci tvrdia, že Taftanáz je najväčšia vrtuľníková základňa v severnej Sýrii a druhá najväčšia v krajine celkovo.
Jej ovládnutie preto predstavuje významný úspech pre odporcov režimu, ktorí kontrolujú rozsiahle časti severu a východu Sýrie a bojujú proti vojakom prezidenta Baššára Asada v kľúčových mestách vrátane predmestí Damasku.
Povstalci z viacerých skupín vedení islamistickým Frontom an-Nusra sa na základni zmocnili aj viacerých vojenských vozidiel a veľkého skladu zbraní.
Vládnym silám sa však podarilo zachrániť väčšinu zo 60 vrtuľníkov, ktoré sa na základni nachádzali a nechali tam len tie, ktoré už nefungujú.
Počet obetí na oboch stranách nie je známy.
Pomoc v miliónoch
V uplynulom roku poskytli Spojené štáty Sýrčanom, ktorí trpia v dôsledku pokračujúcej krvavej vojny vo svojej krajine, humanitárnu pomoc vo výške 210 miliónov dolárov (158 miliónov eur).
Informovalo o tom v stanovisku americké ministerstvo zahraničia.
Podľa jeho údajov sa prostriedky do Sýrie dostali prostredníctvom príspevkov zaslaných OSN a ďalším medzinárodným agentúram ako aj partnerským mimovládnym organizáciám.
„Vojna režimu proti jeho vlastnému civilnému obyvateľstvu za posledné dva roky vyvolala vážnu humanitárnu krízu. Spojené štáty poskytli humanitárnu pomoc za 210 miliónov dolárov, aby podporili Sýrčanov zasiahnutých konfliktom v Sýrii ako aj tých, ktorí utiekli do susedných krajín,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva.
V skladoch môžu byť tony neobohateného uránu
Irán by mohol chcieť získať sýrsky urán pre svoj jadrový program.
VIEDEŇ. Sýria by mohla mať uskladnené tony neobohateného uránu, pričom o tieto zásoby by mohol prejaviť záujem Irán pre potreby svojho kontroverzného jadrového programu.
Jadroví experti sa domnievajú, že Sýria prírodný urán získala pred rokmi ako palivo do svojho budovaného jadrového reaktora v púšti Deír al-Zor, ktorý zbombardoval Izrael v roku 2007.
Reaktor severokórejskej výroby mal podľa Izraela a USA vyrábať plutónium do jadrových zbraní. Sýria tieto obvinenia vtedy poprela.
"Niekde tam musia byť zásoby paliva pre reaktor. Nedáva zmysel mať jadrový reaktor bez paliva," vyhlásil jadrový expert z inštitútu Carnegie Endowmen Mark Hibbs.
Dodal, že informácie o tom, kde by sa mohlo palivo nachádzať, nie sú k dispozícii.
Denník The Financial Times tento týždeň informoval, že Sýria by mohla mať asi 50 ton prírodného, neobohateného uránu, ktorý sa však v takejto podobe nedá použiť na výrobu jadrových zbraní.
Záujem o jeho získanie by však mohol mať Irán, ktorý sa podľa medzinárodného spoločenstva snaží vyrobiť jadrovú bombu a ktorý má nedostatok nukleárneho paliva pre zavedené sankcie.
SITA