SME

Prerieknutia nestrašia iba Gašparoviča. Mýlia sa aj svetoví lídri

V brbtoch sa slovenskému prezidentovi vyrovnal jeho americký kolega George Bush mladší či viceprezident Dan Quayle.

(Zdroj: SITA/AP)

Prerieknutia a brbty strašia mnohých politikov. Hovoriť by o tom mohli ľudia okolo slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča.

Na internete vznikajú zoznamy jeho výrokov a robia sa ankety o ten najlepší. V decembri urazil ľudí v Bosne, keď naznačoval rozdelenie krajiny, najnovšie povedal, že kríza „sa prejaví aj v peňaženkách našich obchodov“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Raz začas sa jazyk pošmykne vari každému politikovi. Horšie je, keď sa brbty stanú jeho imidžom. Vo svete by náš prezident mohol súťažiť s viacerými „silnými“ súpermi.

SkryťVypnúť reklamu

Zle podcenený Bush

Za nekorunovaného kráľa americkej politiky sa v brbtoch považuje George Bush mladší. O jeho „bušizmoch“ vychádzali knihy a komici a médiá sa neprestávali smiať nad novými a novými prerieknutiami.

Bush väčšinou ani nepovedal nič zlé, len to zle vypálilo. „Naši nepriatelia sú vynaliezaví, no takí sme aj my. Nikdy neprestanú premýšľať, ako uškodiť našej krajine a ľuďom, ale to neprestaneme ani my,“ povedal raz.

Alebo počas vojny, ktorá je jeho slovami „nebezpečné miesto“, vyhlásil: „Veľvyslanec a generál mi povedali, že veľká väčšina Iračanov chce žiť v slobodnom svete. A my nájdeme týchto ľudí a predvedieme ich pred spravodlivosť.“

Afriku sa mu podarilo označiť za národ, pomýlil si ázijsko-pacifický summit APEC za ropný OPEC. Raz sa zasa pochválil, že si podal ruku s odvážnym Iračanom, ktorému ruku usekol Saddám Husajn. Občas vytvoril vlastné slová, ako napríklad „zlepodceniť“ (misunderestimate).

SkryťVypnúť reklamu

„Viem, v čo verím. Budem pokračovať v šírení toho, v čo verím a v čo verím – verím, že v čo verím, je správne,“ pripomína jeden z výrokov nášho prezidenta.

bush_res.jpg

George Bush mladší. FOTO: ARCHÍVNE SITA/AP

Budúcnosť bude lepšia zajtra

Ešte zábavnejším americkým politikom bol viceprezident za éry Bushovho otca Dan Quayle.

George Bush starší mnohých prekvapil, keď si práve tohto málo známeho senátora z Indiany vybral za svoju dvojku, s ktorou vyhral voľby v roku 1988.

Dan Quayle nebol veľmi dobrý rečník. Občas sa mu stalo, že začal vetu, no nevedel ju správne dokončiť a tak vznikli mnohé protichodné, zábavné a nezmyselné tvrdenia.

„Ak neuspejeme, riskujeme zlyhanie“, „budúcnosť bude lepšia zajtra“ alebo „nechceme ísť späť do zajtrajška“. Sekol sa aj geograficky, keď povedal, že „má Kaliforniu rád, prakticky vyrastal vo Phoenixe“, hoci Phoenix je mesto v Arizone.

SkryťVypnúť reklamu

Quayle sa často vyjadroval aj k vesmíru, predsedal Národnej vesmírnej rade. „Mars je v podstate na tej istej orbite (ako Zem)... Je zhruba v rovnakej vzdialenosti od Slnka, čo je veľmi dôležité. Videli sme obrázky, kde sú kanály, veríme, že aj voda. A ak tam je voda, znamená to, že je tam kyslík. A ak tam je kyslík, môžeme tam dýchať.“ No, jednoducho, slovami Quayleho, bolo „načase, aby ľudská rasa vstúpila do slnečnej sústavy“ a “pre NASA je vesmír stále veľkou prioritou“.

Mnoho Američanov si navždy zapamätá jeho hláskovanie. Na návšteve jednej školy dal istému žiakovi za úlohu napísať slovo zemiak (potato). Napísal to správne, no Quayle ho upozornil, že mu na konci chýba ešte jedno písmeno. Keď to doplnil na „potatoe“, viceprezident súhlasil.

SkryťVypnúť reklamu

Školský systém chválil slovami: „budeme mať najlepšie vzdelaných Američanov na svete“.

q_res.jpeg

Dan Quayle a George Bush starší. FOTO: ARCHÍVNE SITA/AP

Číslo Biden

Prerieknutie sa občas podarí aj súčasnému prezidentovi Barackovi Obamovi. Najznámejšie sú jeho počty štátov.

„Bol som v 57 amerických štátoch, myslím, že mi zostáva už iba jeden,“ povedal raz napriek tomu, že krajina má len 50 štátov.

„Celkovo však nie je známy pre prerieknutia,“ hovorí politológ Andrew Smith z univerzity v New Hampshire.

To sa však nedá povedať o jeho viceprezidentovi Joeovi Bidenovi. „Tých jeho faux pas je tak veľa, že už si ich nikto ani nevšíma,“ dodáva Smith.

Jedným z najznámejších je výrok „je to skur.. veľká dohoda“. Zachytili ho mikrofóny, keď sa Barack Obama chystal podpísať rozsiahlu zdravotnícku reformu.

SkryťVypnúť reklamu

Bidenovi ujde jazyk, aj keď vie, že ho počúvajú ľudia. V jednom televíznom rozhovore sa ospravedlňoval, že nevie „číslo webovej stránky“. Sekol sa aj v histórii, keď povedal, že „Franklin Delano Roosevelt v čase vypuknutia krízy len tak nesedel pred televízorom, ale niečo robil“, hoci Roosevelt sa stal prezidentom až v roku 1933 a ťažko vtedy pozeral televíziu.

Strápnil sa, aj keď istého senátora na vozíčku vyzýval, aby vstal, nech ho ľudia vidia.

A má za sebou aj diplomatické pošmyknutie, keď „pochoval“ matku írskeho premiéra Briana Cowena. „Jeho mama žila na Long Islande asi desať rokov. Nech odpočíva v pokoji. A, počkajte, vaša mama je stále nažive. Váš otec zomrel. Boh žehnaj jej duši.“

Napriek množstvu prerieknutí je Biden vo vrcholovej politike už 40 rokov, a je relatívne populárny.

SkryťVypnúť reklamu

„Prerieknutia môžu politika ohroziť, ak sa stanú súčasťou toho, ako sa na politika pozerajú ľudia. Ak získa reputáciu, že robí veľa zlých a nepresných vyjadrení, a ľudia si preto budú z neho robiť žarty,“ dodal Smith.

biden_res.jpg

Joe Biden. FOTO: ARCHÍVNE TASR/AP

Ježiš Berlusconi

Mimo Spojených štátov je pre svoje faux pas známy najmä viacnásobný taliansky premiér Silvio Berlusconi. A tiež to dlhé roky miliónom jeho voličov neprekážalo.

Hoci v jeho prípade nejde ani tak o neúmyselné pošmyknutia, ale priame poznámky, ktorými si buduje imidž a vari aj získava voličov. Sotva niektorý výrok ľutoval.

Berlusconi sa bez okolkov dokázal označiť za „Ježiša Krista politiky“. Po tom, čo sa stretol s novým americkým prezidentom Barackom Obamom, povedal doma, že je „opálený“.

SkryťVypnúť reklamu

Rok na to dodal: „Neverili by ste, ale oni sa asi chodia slniť na pláž spolu, lebo jeho žena je tiež opálená.“

Poznámkam so sexuálnym podtónom sa nebráni ani na medzinárodnom poli. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín sa v roku 2005 zišiel v Parme namiesto Fínska. Vďaka Berlusconimu.

“Na fínsku prezidentku Tarju Halonenovú som musel použiť svoje playboyské zručnosti, aby som ju presvedčil k presunu do Parmy,“ povedal.

berluscon_res.jpg

Silvio Berlusconi. FOTO: ARCHÍVNE TASR/AP

Jeľcin vodka

Pokiaľ brbty len pobavia, no v podstate nič neznamenajú, dá sa to pochopiť. No niekedy môžu mať aj diplomatické dôsledky.

V 90. rokoch robil ťažkú hlavu ruskému ministerstvu zahraničia prezident Boris Jeľcin. Veľký fanúšik vodky sa jej nebránil ani v pracovnom čase. Raz dokonca ani nevystúpil z lietadla, hoci ho v Írsku čakal červený koberec a miestna delegácia.

SkryťVypnúť reklamu

V takýchto stavoch sa postavil aj pred novinárov a mikrofón. Počas bombardovania Srbska pre Kosovo v roku 1999 podľa BBC povedal, že ak americký prezident Bill Clinton náletmi spôsobí nejakú nehodu, „pošle raketu“.

Ruskí diplomati museli uisťovať, že až tak veľmi sa Rusi za Srbov biť nebudú.

V roku 1997 zasa počas návštevy Švédska prekvapeným novinárom povedal, že Rusko jednostranne znižuje jadrové zbrane o tretinu, čo museli ruskí diplomati opäť vyvracať.

Ako však dodáva BBC, najznámejším prekročením jeho protokolu bola možno návšteva pápeža Jána Pavla II.

Unavený pápež chcel audienciu ukončiť, no musel si sadnúť späť, keď Jeľcin povedal: „Svätý otec, ešte sme neskončili.“

jelcin_res.jpg

Boris Jeľcin. FOTO: ARCHÍVNE TASR/AP

TOP 5 výrokov

„Mars je v podstate na tej istej orbite (ako Zem)... Mars je zhruba v rovnakej vzdialenosti od Slnka, čo je veľmi dôležité. Videli sme obrázky, kde sú kanály, veríme, že aj voda. A ak tak je voda, znamená to, že je tam kyslík. A ak tak je kyslík, môžeme tam dýchať.

SkryťVypnúť reklamu

„Je načase, aby ľudská rasa vnikla do slnečnej sústavy.“

Dan Quayle, americký viceprezident

„Na každú smrteľnú streľbu vychádzajú zhruba tri streľby, kde nikto nezomrie. Vážení, toto je neprijateľné v Amerike. Neprijateľné. Niečo s tým ideme urobiť.“

George W. Bush, americký prezident

„Postav sa, Chuck, nech ťa vidia.“

americký viceprezident Joe Biden nabádal vstať senátora Chucka Grahama, ktorý je na vozíčku.

„Máte tu veľa príbuzných.“

britský princ Filip na recepcii s menovkami,
kde bolo 400 britských Indov, istému pánu Patelovi. Je to časté indické meno.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako rozoznať dobrú kávu? Poradí pražiarka
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  7. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  8. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 20 654
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 148
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 844
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 4 169
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 4 137
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 491
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 306
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 273
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Musk v júni sľúbil Grok aktualizovať a vylepšiť.


TASR
Šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová.

Najsilnejšia Európska ľudová strana návrh na vyslovenie nedôvery jednohlasne odmieta.


TASR
Ilustračné foto.

Išlo by o veľkú zmenu oproti súčasnému modelu.


TASR 1
Ľudia si chránia hlavy počas horúčav v Paríži

Vo viacerých krajinách zaznamenali teploty nad 40 stupňov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu