Z Prahy od našej redaktorky MIRIAM ZSILLEOVEJ
V materskej a základnej škole U Santošky na Smíchove v Prahe sa pred druhou hodinou pomaly tmolili deti s rodičmi domov z družiny a tešili sa na voľný víkend.
Po druhej hodine sa škola okamžite zaľudnila. Ľudia museli čakať pri vchode. Historicky prvá priama voľba prezidenta už dve hodiny po otvorení volebných miestností útočila na rekord vo volebnej účasti.
Rozsiahla novoročná amnestia Václava Klausa navyše nahnevala mnohých Čechov a ukázala, že prezident má právomoci, ktoré môže zneužívať, a preto na jeho výbere záleží.
Hovorilo sa o 70-percentnej účasti, v Prahe až o 80-percentnej. Do piatej hodiny odvolili i všetci deviati kandidáti, najmenej hovoril Miloš Zeman, ktorý má najväčšie šance v prieskumoch.
Prvé kolo, ktorá sa končí v sobotu o druhej popoludní, meno nového prezidenta nepriniese. Do druhého kola by mal postúpiť Zeman a expremiér Jan Fischer. Česi v uliciach však s predpoveďou spokojní neboli.
„Hocikoho len nie tých dvoch, o ktorých sa hovorí mesiace,“ povedala pani Magda a hlas dala kniežaťu Karlu Schwarzenbergovi. Toho za čierneho koňa označili i niektoré médiá.
„K ideálu dobrého prezidenta sa blíži Karel Schwarzenberg. Bol by prezidentom umierneným, spojujúcim a neagresívnym, čo po hlave štátu žiadame. Je neprehliadnuteľnou postavou európskej politiky, má skúsenosť z Pražského hradu v úlohe kancelára Václava Havla. Nechýba mu charizma a zmysel pre humor,“ napísal v odporúčaní šéfredaktor Hospodářskych novín Petr Šabata.
Aj tak ešte mnohí Česi nie sú rozhodnutí. „Mal by to byť niekto, kto nás bude dobre reprezentovať, takže nie spiace knieža ani iní exoti,“ hovorí Libor Zakopal z Brna.
Sám ešte nevie, či voliť pôjde a koho. „Rozmýšľam medzi Zemanom, ktorý povie všetko na rovinu, ale dosť často klame a medzi Dienstbierom,“ hovorí.
Favorita volieb expremiéra Jana Fischera voliť určite nepôjde. „Je to úradník, sľubuje, že bude pracovať, to je na hlavu štátu málo,“ dodáva Zakopal.
Online spravodajstvo z českých prezidentských volieb sledujte na serveri idnes.cz
Franz neprišiel s manželkou, ale s novinármi
Volebné miestnosti v škole U Santošky sa ešte viac zaplnili, keď do školy pol hodinu po otvorení volebných miestností vstúpil Vladimír Franz v sprievode českých, poľským, japonských či amerických novinárov.
Vladimír Franz sa stal tvárou prvej prezidentskej kampane. Potetovanou tvárou. Pre svet Avatar, či strašiak, ktorý ukazuje, že Česi nevedia s priamou voľbou naložiť.
Pre nespokojných Čechov, hlavne mladých, voľba protestu proti politickej elite. V poslednom povolenom prieskume skončil prekvapivo tretí a nechal za sebou šéfa diplomacie a predsedu vládnej TOP 09 Karla Schwarzenberga i kandidáta opozičných sociálnych demokratov (ČSSD) Jiřího Dienstbiera.
Tetovanie ho zviditeľnilo viac ako jeho názory. „Občas sa človek pýta, či žijeme v tolerantnej a kultúrnej krajine. Ja mám za sebou 35 rokov práce vo výtvarnom umení a hudbe, ale akoby to neexistovalo,“ povedal v rozhovore pre SME vyštudovaný právnik, vysokoškolský profesor a umelec.
Svetu odkazuje, že 21. storočia je storočie vizuálne, do ktorého jeho tetovanie patrí. Prvé tetovanie mal na ruke ako 18-ročný, dnes ho má takmer po celom tele.
Ako jediný z kandidátov neprišiel voliť s partnerkou, fotografkou Ivou Saudkovou, ktorej prvým manželom bol Samuel Saudek, syn slávneho Jana Saudka.
S Franzom prišla jeho dcéra z prvého manželstva s vlasmi na modro.
Nevedia si ho predstaviť s Obamom
V okolí školy U Santošky Franza ľudia poznajú a chvália. „Učil našich synov na vysokej škole. Je to múdry človek, ale na prezidenta trochu počarbaný,“ hovoria manželia Václav a Magdaléna, ktorí pracujú vo farmaceutickej firme.
Nevedia si predstaviť, akoby reprezentoval Česko v zahraničí, akoby vyzerali jeho fotografi s americkým prezidentom Barackom Obamom.
Hlas dali šéfovi diplomacie a predsedovi vládnej TOP 09 Karlovi Schwarzenbergovi. „Je to čitateľná a uznávaná osobnosť,“ hovoria. Či sa do druhého kola dostane, si netrúfajú odhadnúť.
Schwarzenberg dostal v prvý deň volieb masívnu podporu médií.
„Blíži sa k ideálu dobrého prezidenta,“ napísal o ňom v odporúčaní na titulnej strane šéfredaktor Hospodářskych novín Petr Šabata.
Deň pred voľbami vypredal Štátnu operu
Deň pred voľbami sa postaral o kultúrnu akciu roka. S operou Válka s mloky vypredal Štátnu operu v Prahe. Podľa románu Karla Čapka zložil hudbu k opere, ktorá je o stave nielen českej spoločnosti.
„Je to stav celej civilizácie, naša spoločnosť je lenivá a bahní sa, čoraz viac sa orientuje na spotrebu a chce sa baviť. Stáva sa ľahkou korisťou, aj seba samej,“ povedal pre SME Vladimír Franz.
V piatok chválil účasť na najväčšej politickej udalosti roka. „Dôležitejšie než výsledok je to, že sa česká spoločnosť prebrala,“ povedal najexotickejší kandidát na Pražský hrad, ktorý zaujal svetové médiá.
Klaus nakoniec voliť išiel
Mediálna podpora prekážala najviac súčasnej hlave štátu Václavovi Klausovi.
Ľudia by mali voliť podľa vlastnej hlavy, nie podľa mediálnych kampaní, odkázal voličom, keď v Prahe s manželkou odvolil. Stal sa najväčším prekvapením volieb.
Od začiatku priamu voľbu označoval za „tragickú chybu“ a populistický krok. Hovoril, že pri zvolení niektorých kandidátov by emigroval.
Či volil Miloša Zemana, ako viackrát naznačoval, nepovedal. „Ide mi o to, aby bol zvolený niekto, kto pre túto krajinu niečo urobil a kto s touto krajinou cíti," povedal pre idnes.cz.
Zeman dal aj autogram
Jeden z favoritov prvých priamych volieb prezidenta Miloš Zeman už využil svoje právo a hlasoval na Základnej škole na Brdičkovej v Prahe 5. Kandidát na prezidenta prišiel do volebnej miestnosti v sprievode manželky a dcéry.
Napriek záujmu množstva novinárov bol Zeman skúpy na slovo. "Všetko čo som chcel povedať, som povedal pred voľbami," reagoval stručne.
Zastaviť sa pri nich nechcel. Výnimku urobil, keď mu do cesty vstúpil malý chlapec a požiadal ho o autogram. Zeman mu ho ochotne venoval.
Zeman bol na čele prieskumov verejnej mienky, mesiace to vyzerá, že postúpi do finále s expremiérom Janom Fischerom. Táto dvojica však mnohých Čechov rozčuľuje a chcú voliť hocikoho zo zvyšných kandidátov, aby predpoveď prekazili.
„Budem voliť europoslankyňu Zuzanu Roithovú, ktorá bola v prezidentských debatách veľmi presvedčivá, len aby to nebol Zeman alebo Fischer a v druhom kole zvolím hocikoho, len aby to nebol Zeman,“ hovorí študentka Lucia z Prahy.
Otázky a odpovede
1) Prečo priama voľba?
Posledné dve nepriame voľby prezidenta Václava Klausa sa odohrávali v niekoľkých kolách, sprevádzali ich špekulácie o kupovaní poslancov, niekoľko senátorov dostalo výhražné sms a náboje v obálkach za to, že podporili Klausa. Dôstojnosť voľby hlavy štátu veľmi utrpela, väčšina Čechov dlhodobo žiadala priamu voľbu. Poslanci a senátori ju schválili vo februári minulého roka.
2) Prijali dobrý zákon?
Prvú priamu voľby sprevádzali problémy a sťažnosti, ktoré museli riešiť súdy až po ten ústavný. Všetci kandidáti, ktorí zbierali podpisy voličov, mali problémy s neplatnými hlasmi. Troch kandidátov vyradilo ministerstvo vnútra, Janu Bobošíkovú neskôr Najvyšší správny súd vrátil do súboja. Na Ústavnom súde skončila sťažnosť vyradeného Tomia Okamuru, ktorú súd zamietol. Pripustil, že by v budúcnosti mohlo znížiť požadovaných 50-tisíc podpisov a zaviesť ich lepšia kontrola.
3) Aká bola prvá kampaň?
Nevýrazná. Ani jeden z 9 kandidátov zrejme nezíska v prvom kole nadpolovičnú väčšinu hlasov, politológovia sa zhodujú, že prvá voľba nemá silnú osobnosť, ani silnú tému. Najviac sa hovorilo o členstve v KSČ, čo poškodilo favoritovi Janovi Fischerovi a o zlom financovaní kampane, v čom bol najhorší Miloš Zeman. Najsilnejšiu tému kampane priniesol na záver Václav Klaus a jeho novoročná amnestia, ktorá by mohla zvýšiť účasť vo voľbách a naštartovať diskusiu o tom, že prezident nie je figúrka bez právomocí.
4) V čom bude iný Klausov nástupca?
Bez ohľadu na to, kto vyhrá, bude nový prezident s veľkou pravdepodobnosťou proeurópsky (azda s výnimkou Bobošíkovej), vrátane podpory zavedenia eura, čitateľnejší v zahraničnej politike a bude menej rozdeľovať spoločnosť ako terajší prezident Václav Klas. Ani jeden by neudelil takú rozsiahlu amnestiu a nevyužíval tak často právo veta.
5) Aké budú vzťahy so Slovenskom?
Najvážnejší kandidáti na prezidenta (Zeman, Fischer, Dienstbier, Schwarzenberg) hovoria o Slovensku ako o najbližšom partnerovi a krajine, do ktorej by viedla ich prvá zahraničná cesta v úrade hlavy štátu. Rozdelenie Československa neschvaľovali, chvália však nadštandardné vzťahy po rozdelení. Slovensko je pre nich v európskej politike a zavedení eura vzorom.