Informovala o tom dnes indická polícia.
Niektoré zdroje uvádzajú až 11.000 obetí na životoch. Ďalšie tisíce ľudí sú však pochované pod troskami a nádej na ich prežitie je minimálna.
V Gudžaráte dnes pritom seizmológovia zaznamenali ďalšie otrasy.
Viac ako 180 nových otrasov s intenzitou od troch do 5,1 stupňa sa vyskytlo v najviac postihnutom meste Bhudž. Indické úrady v súvislosti s nimi zatiaľ nehlásili žiadne materiálne škody, ďalšia seizmická aktivita by však mohla narušiť prebiehajúce záchranné práce.
Mesto Bhudž zostáva aj naďalej odrezané od okolitého sveta, pretože došlo k poškodeniu tamojších cestných komunikácií a prerušeniu železničného spojenia. Záchranári do tejto oblasti prenikajú iba pomocou vrtuľníkov.
Svojmu dlhoročnému politickému rivalovi dnes okrem iných krajín ponúkol pomoc aj Pakistan. Naí Dillí a Islamabad viedli medzi sebou už tri vojnové konflikty a v súčasnosti medzi nimi pretrvávajú spory týkajúce sa kašmírskeho regiónu.
Pomoc Indii poskytne aj Taiwan, ktorý je pripravený vyslať na miesto nešťastia 64-člennú skupinu záchranárov. Územie Taiwanu postihlo v roku 1999 ničivé zemetrasenie, ktoré zabilo viac ako 2400 ľudí.
Trinásť svojich členov vyšle do Gudžarátu japonský Červený kríž. Traja z nich odletia z Tokia ešte dnes, ďalší desiati v nedeľu.
Čínsky Červený kríž vyčlenil na pomoc svojim indickým kolegom .000 dolárov, informovala čínska oficiálna tlačová agentúra Sinchua.
Charitatívne krídlo nemeckej luteránskej cirkvi poskytlo Indii finančnú pomoc vo výške 47.000 dolárov. Ďalších 95.000 dolárov zaslala humanitná organizácia Caritas International.
Šesťdesiatpäť záchranárov, spolu so špeciálne cvičenými psami a potrebným zariadením dopraví do Indie ruské dopravné lietadlo Il-76, informovala agentúra Interfax.
Indické komunity v rôznych krajinách sveta medzitým očakávajú informácie o svojich príbuzných a známych v Gudžaráte. Britské ministerstvo zahraničných vecí v tejto súvislosti zriadilo osobitnú telefónnu linku pre príbuzných obetí zemetrasenia, ktorí žijú na území Veľkej Británie a chcú získať informácie z postihnutej zóny.
Sústrasť pozostalým po obetiach zemetrasenia v Indii a Pakistane vyjadrili lídri mnohých krajín sveta, okrem iných aj nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer, nemecký prezident Johannes Rau, šéf Bieleho domu George Bush, kanadský premiér Jean Chretien a generálny tajomník OSN Kofi Annan.