Agentúrnu správu sme o 19:30 nahradili autorským článkom denníka SME.
PARÍŽ, TEL AVIV. Poprava. Tak označujú francúzske úrady incident, ktorý sa v noci na včera odohral v Kurdskom inštitúte v Paríži. Nateraz neznámy páchateľ tam výstrelmi do hlavy zastrelil tri zamestnankyne inštitútu.
Jednou z nich bola zakladateľka Kurdskej strany pracujúcich (PKK) Sakine Cansizová.
Vrah mal tlmič
Francúzska polícia však nemá ani páchateľa, ani motív. Vie len to, že strelec použil zbraň s tlmičom.
PKK, ktorá viac ako 25 rokov bojuje s tureckou vládou za nezávislosť, je v mnohých krajinách označovaná za teroristickú organizáciu. Okrem Cansizovej v centre zabili predstaviteľku kurdskej loby v Bruseli a jednu aktivistku.
Správa o poprave vyhnala do ulíc niekoľko desiatok parížskych Kurdov. Poprava sa stala vo štvrti, kde majú relatívne početné zastúpenie.
Hoci polícia ani kurdskí aktivisti nechceli špekulovať o motívoch popravy, turecká vláda ich prisúdila vnútorným sporom medzi kurdskými frakciami.
Rozhádaná PKK
Incident sa stal krátko po tom, čo Ankara oznámila, že začala rozhovory s väzneným lídrom PKK Abdulláhom Ocalanom. Reuters špekuluje, že vyjednávania s Turkami a formulácia požiadaviek prímeria by mohli zvýšiť napätie vnútri PKK, ktorá nie je úplne jednotná a ktorej skupiny majú rozdielne predstavy o budúcnosti.
Zhoda na tom, či vyjednávať s Kurdmi, neexistuje ani na tureckej politickej scéne.
Je to kontroverzná téma, lebo konflikt si vyžiadal 40-tisíc obetí a PKK neváhala útočiť na civilistov či príslušníkov armády, ktorá má v Turecku historicky výnimočné postavenie.
Niektorí tureckí politici hovoria, že vyjednávať s Ocalanom by ešte pred rokom bolo nepredstaviteľné. Kurdské skupiny si myslia, že ženy zabili na pokyn niekoho, kto chce zmariť vyjednávania o prímerí.
Sýrsky motív
A to môže byť aj tretia strana. Kurdská otázka je mimoriadne citlivá aj v regionálnom kontexte.
Hovorilo sa napríklad o tom, že Kurdov by proti Ankare mohol ešte viac štvať sýrsky prezident Bašar Asad, ktorý má s Tureckom zlé vzťahy.
Turci mu totiž podobne ako západné krajiny dávajú jasne najavo, že by mal odstúpiť.