TBILISI. Viac ako milión obyvateľov Gruzínska, čo je asi štvrtina celkovej populácie krajiny, podpísalo petíciu za odstúpenie prezidenta Michaila Saakašviliho.
Informovala o tom v stredu agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na autorov petície.
Podľa gruzínskej ústavy trvá jedno volebné obdobie prezidenta presne päť rokov od inaugurácie, čo v prípade Saakašviliho uplynie 20. januára 2013.
Nové prezidentské voľby sú však vypísané na október, pričom Saakašvili už avizoval, že mieni svoju funkciu zastávať do vymenovania novej hlavy štátu.
"Podľa ústavy Gruzínska strácate vy, Michail Saakašvili, prezidentské právomoci od 21. januára 2013, čo plne odráža vôľu gruzínskeho ľudu a je to potvrdené ústavou Gruzínska a podpismi väčšiny," píše sa vo výzve.
K petícii sa prihlásilo približne 50 mimovládnych i politických organizácií, ktoré tvrdia, že v prípade, že sa prezident nevzdá svojich právomocí, pristúpia k "radikálnym opatreniam".
Na podporu petície sa už uskutočnili demonštrácie vo viacerých mestách niekdajšej sovietskej republiky.
Saakašviliho prívrženci zorganizovali paralelnú kampaň na podporu prezidenta.