BRUSEL. V piatok 11. januára začne fungovať nové Európske centrum boja proti počítačovej kriminalite (EC3), ktorého cieľom bude chrániť európskych občanov a podniky pred internetovou trestnou činnosťou.
Na oficiálnom otvorení centra, sídliaceho v priestoroch Európskeho policajného úradu (EUROPOL) v holandskom Haagu, sa zúčastní aj komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová.
Podľa komisárky nové centrum pomôže EÚ zlikvidovať náskok osôb zneužívajúcich internet a umožní príslušným úradom ľahšie odhaľovať trestnú činnosť tohto druhu, bojovať s ňou a predchádzať jej prejavom.
Vedúci EC3 Troels Oerting upozornil, že centrum má za cieľ byť ústredným miestom poskytovania expertných znalostí, pôsobiť ako centrum operatívnej investigatívnej a forenznej podpory a zároveň prispievať k mobilizovaniu všetkých relevantných zdrojov v členských štátoch EÚ s cieľom zmierňovať a znižovať hrozbu počítačovej trestnej činnosti, nech už pochádza odkiaľkoľvek.
"Vyšetrovanie on-line podvodov, zneužívania detí na internete a iných počítačových trestných činov sa týka naraz i stoviek obetí, pričom podozriví sú často roztrúsení po celom svete. Operácie takéhoto rozsahu nedokáže úspešne realizovať policajný zbor iba jedinej krajiny," uviedol Oerting.
EC3 sa sústredí na ilegálne činnosti uskutočňované organizovanými zločineckými skupinami, najmä na útoky zamerané na elektronické bankovníctvo a iné on-line finančné aktivity, sexuálne zneužívanie detí na internete a zločiny, ktoré majú vplyv na kritickú infraštruktúru a informačné systémy v EÚ.
Centrum bude zároveň podporovať výskum a vývoj a zaisťovať budovanie kapacít v orgánoch presadzovania práva, medzi sudcami a prokurátormi a bude vypracúvať posúdenia hrozieb vrátane analýz trendov, prognóz a včasných varovaní.
Z nedávneho prieskumu Eurobarometer vyplynulo, že Európania majú naďalej veľké obavy o bezpečnosť na internete: 89 percent používateľov internetu sa bojí uvádzať na internete osobné informácie a 12 percent z nich sa už stalo obeťou internetového podvodu.
Každodenne sa na celom svete stane obeťou nejakej formy počítačového zločinu približne jeden milión ľudí. Z odhadov vyplýva, že v dôsledku činnosti páchateľov týchto zločinov prichádzajú obete na celom svete každoročne asi o 290 miliárd eur.