Gabrielle Giffordsovú vážne zranil pred dvoma rokmi útočník v Arizone, z tesnej blízkosti postrelil do hlavy.
WASHINGTON. Bývalá americká kongresmanka Gabrielle Giffordsová, ktorú vážne zranili pri streľbe v Arizone, spúšťa dva roky po útoku kampaň proti ozbrojenému násiliu v USA.
Spolu so svojím manželom, niekdajším astronautom Markom Kellym, oznámila iniciatívu Americans for Responsible Solutions (Američania za zodpovedné riešenia), ktorá je zameraná na získanie dostatočného množstva peňazí s cieľom vyrovnať sa mocnej zbrojárskej lobistickej skupine National Rifle Association (NRA) a ďalším v tomto odvetví priemyslu.
Hoci sú obaja držiteľmi zbraní, v dôsledku poslednej série strelieb na verejnosti žiadajú, aby sa spravilo viac pre redukciou takéhoto násilia.
Založená skupina preto podľa vlastných údajov chce "povzbudiť volených predstaviteľov, aby sa postavili za riešenia na zabránenie ozbrojenému násiliu a za ochranu zodpovedných vlastníkov zbraní," uvádza na svojej webovej stránke americansforresponsiblesolutions.org.
Skupina plánuje presadzovať kontrolu obchodovania so zbraňami a tiež hľadať cesty na lepší boj proti duševným chorobám, povedal Kelly pre televíznu stanicu ABC.
Streľba ukončila jej politickú kariéru
Tragický incident v štáte Arizona sa odohral 8. januára 2011 v priestoroch nákupného strediska v meste Tucson, kde vtedy 40-ročná kongresmanka Giffordsová organizovala stretnutie s občanmi.
Podľa výpovedí svedkov páchateľ Jared Loughner mieril priamo na Giffordsovú, ktorú z tesnej blízkosti postrelil do hlavy.
Tá spoločne s ďalšími 12 ľuďmi vyviazla z incidentu "len" so zraneniami, z nich sa však liečila niekoľko mesiacov a v nemocnici bojovala o život.
Niekdajšia vychádzajúca hviezda Demokratickej strany neskôr pre zlý zdravotný stav ukončila politickú kariéru.
Streľbu neprežilo celkovo šesť ľudí, Loughnera odsúdili na sedem doživotných trestov.
Obama sa snaží obmedziť útočné zbrane
V Spojených štátoch sa o sprísnení legislatívy na držbu zbraní debatuje aj po decembrovej streľbe na škole v Connecticute, kde šialený útočník zavraždil 26 ľudí a neskôr aj seba.
Kontrola zbraní je v Spojených štátov citlivou témou a prezident Barack Obama sa jej počas svojho prvého funkčného obdobia vyhol.
Po incidente v Connecticute, ktorému predchádzala séria iných, však oznámil, že poveril svojho viceprezidenta Joea Bidena úlohou dohliadať na prípravu konkrétnych legislatívnych návrhov na obmedzenia pre útočné zbrane.
Federálny zákaz na takéto zbrane z roku 1994 vypršal v roku 2004 a vtedajší prezident George W. Bush ho neobnovil. Mnoho Američanov si však myslí, že právo na nosenie zbraní je nedotknuteľné.