Agentúrnu správe sme nahradili autorským textom o 17:34
NEW YORK, BRATISLAVA. Bradley Manning ešte nevie, aký trest dostane za vyzradenie štátnych tajomstiev, ktoré zverejnila stránka WikiLeaks. No už teraz vie, že si z neho môže odpočítať 112 dní. O toľko mu vojenský súd skrátil prípadný trest a „odškodnil“ ho za neprimerané podmienky vo väzení.
Bradley Manning
K tajným dokumentom sa dostal v Iraku. Stránke WikiLeaks ponúkol správy z Afganistanu, z Iraku, aj 250tisíc diplomatických depeší.
Prezradila ho komunikácia s hackerom, ktorému sa so svojím činom pochválil.
Obvinili ho z 22 trestných činov. Najhorší je pomáhanie al-Káide, za čo mu hrozí doživotie.
Vojenská sudkyňa Denise Lindová tak nazvala väznenie, ktoré mnohí ľudskoprávni aktivisti aj OSN označujú za mučenie.
Manning je vo väzení od marca 2010. Deväť mesiacov z toho bol na samotke, kde trávil 23 hodín denne v cele, zvyšnú hodinu sa pohyboval v putách.
Armádu verdikt neodradí
Dozorcovia ho držali nahého, čo obhajovali údajnými samovražednými sklonmi. Na oblečení by sa vraj mohol obesiť. Psychiatri pritom riziko samovraždy vylúčili.
Pre 25ročného bývalého analytika americkej armády ide len o malé víťazstvo. Nebolo by pre neho nič platné, ak by dostal doživotie, ktoré mu hrozí za pomáhanie nepriateľovi. Obžaloba totiž tvrdí, že Manning pomohol al-Káide, keď zverejnil vojenské dokumenty a na internete sa k nim každý dostane.
„Rozhodnutie nie je ani dosť silné na to, aby odradilo armádu od toho, aby sa v budúcnosti podobne správala k ďalším vojakov,“ cituje AP Manningovho priaznivca Jeffa Pattersona.
Tie najčistejšie motívy
Súdny proces s Manningom sa naplno rozbehne 6. marca, teda tri roky po jeho zadržaní. Teraz sa rozhoduje o argumentoch, na ktorých chcú právnici postaviť jeho obhajobu.
Obhajca David Coombs chce predvolať aj Adriana Lama, hackera, ktorému sa Manning s únikom dokumentov pochválil, na základe čoho ho zatkli.
Chce dokázať, že starostlivo vyberal informácie tak, aby unikli len tie, ktoré „nepoškodia USA alebo nezvýhodňujú iné štáty“. Chcel len vraj ukázať, čo sa deje v zákulisí politiky, lebo verejnosť si to zaslúži vedieť.
Obžaloba tvrdí, že Manningov motív nie je podstatný na posúdenie, či vojak svoj čin vykonal, alebo nie. Preto by sa o ňom na súde nemalo ani hovoriť.
„Ak matka ukradne chlieb, aby nasýtila rodinu, stále je to krádež, aj keď jej motív bol prijateľný,“ povedal žalobca na súde.