Varšava 17. septembra (TASR) - Príslušníkov medzinárodných mierových síl treba vo vojnových zónach podrobiť prísnejším kontrolám, aby sa znemožnila ich účasť na obchode s bielym mäsom. Zhodli sa na tom dnes účastníci konferencie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo Varšave.
Niektorí z vojakov nasadených vo svete v rámci mierových síl spolupracujú s mafiou, keď za úplatok umožňujú gangom prevádzkovať verejné domy, kde sú ženy nútené pracovať ako sexuálne otrokyne. Bohatí vojaci mierových síl sú tiež hlavnými klientmi a dôvodom existencie verejných domov vo vojnových zónach.
Domovské krajiny často svojich vojakov zapletených do kriminálnej činnosti nechcú trestne stíhať s tvrdením, že previnilci nespadajú pod ich jurisdikciu.
Ako uviedla bývalá americká policajtka Kathryn Bolkovacová, počas jej pôsobenia v Bosne v rokoch 1999 až 2001 vyšetrovala stovky prípadov sexuálnych zločinov a obchodu so ženami. Zločinci ženy beztrestne pašovali z východnej Európy - Moldavska, Ukrajiny, Rumunska či Bieloruska - do oblastí pod kontrolou mierových síl.
Policajtka sa pri vyšetrovaní stretla s nepochopením nadriadených zo súkromnej firmy a dostala výpoveď. Bolkovacová nedávno vyhrala súdny spor v súvislosti s jej prepustením.
Podľa odhadov OSN je obchod s ľuďmi najviac sa rozmáhajúcim typom organizovaného zločinu - viac než 700.000 ľudí na celom svete, najmä dievčat a žien, každoročne gangy prepašujú cez hranice a podrobia novodobému sexuálnemu otroctvu.
Na desaťdňovej konferencii OBSE s názvom Implementácia ľudskej dimenzie vo Varšave je od 9. septembra prítomných 500 politikov a odborníkov na ľudské práva. Stretnutie má za cieľ posilniť doterajšie záväzky OBSE v oblasti obchodu so sexom, mučenia, trestu smrti, korupcie, mediálnej slobody, demokratických volieb či nášľapných mín.