PEKING. Prvým Číňanom, voči ktorému tamojšie úrady uplatnili nový kontroverzný zákon umožňujúci zadržiavanie na utajenom mieste, sa zrejme stal muž domáhajúci sa vyšetrenia okolností záhadnej smrti iného protivládneho aktivistu.
Úrady mesta Šao-jang v provincii Chu-nan minulý piatok informovali rodinu 62-ročného Ču Čcheng-č'a, že v súlade s tzv. článkom č. 73 je "pod rezidenčným dohľadom". Ako pripomína agentúra Reuters, článok č. 73 legalizuje zadržiavania ľudí na tajnom mieste.
Čuov prípad sa dostal na verejnosť prostredníctvom jeho advokáta a rodiny len deň po tom, ako Čína avizovala zámer reformovať toho roku svoj systém táborov nútených prác, čo má byť prvý krok reformy justície, ktorú prisľúbil nový vodca čínskych komunistov Si Ťin-pching.
Článok č. 73 len legalizuje prax používanú čínskymi úradmi od roku 2011, keď ho zaviedlo vtedajšie čínske vedenie v obave, že by Čína mohla nasledovať príklad arabských krajín, v ktorých sa v tom roku spustila vlna protivládnych povstaní s následným pádom autoritárskych režimov.
Čínske vedenie na základe novej právnej normy zadržiavalo na tajných miestach celé týždne či mesiace desiatky protivládnych aktivistov vrátane známeho výtvarníka a disidenta Aj Wej-weja.
Nová zákonná norma umožňuje polícii zadržiavať na utajenom mieste ľudí, ktorých podozrieva zo zločinov proti bezpečnosti štátu, terorizmu alebo korupcie. Rodiny musí polícia o zadržaní informovať od 24 hodín, ale nemusí oznámiť miesto zadržiavania a rovnako môže odmietnuť prístup zadržaného k jeho právnikovi.
Ču Čcheng-č' je políciou obvinený z podnecovania k zvrhnutiu štátnej moci. Dopustil sa ho tým, že v internete zverejnil fotografie svojho priateľa Li Wang-janga, ktorého našli v izbe v nemocnici v Šao-jangu obeseného na slučke z obväzov. Úrady jeho smrť vyhodnotili ako samovraždu, čo jeho blízki spolupracovníci, kolegovia a aktivisti odmietajú.
Ministerstvo spravodlivosti sa podľa agentúry Reuters k prípadu Ču Čcheng-č'a nevyjadrilo.