ISLAMABAD. Významný predstaviteľ teroristickej siete al-Káida a siedmi ďalší ľudia prišli dnes o život pri útoku amerického bezpilotného lietadla na severozápade Pakistanu.
Informovali o tom zdroje v americkej spravodajskej službe s tým, že niekoľko rakiet na úsvite zasiahlo dve usadlosti v dedine Hajdarchél v blízkosti mesta Míránšáh, čo je druhé najväčšie mesto v provincii Severný Vaziristan, ležiacej v blízkosti hraníc s Afganistanom.
Zabitým činiteľom al-Káidy je údajne šejk Jásín Somálí, ktorého nemenovaný zdroj pre agentúru DPA označil za poradcu miestneho vodcu al-Káidy Ajmana Zawáhirího a zástupcu veliteľa výcvikového centra pre Afganistan a Pakistan.
Somálí, 40-ročný muž libanonského pôvodu, sa v Severnom Vaziristane skrýval už asi dva roky. Podľa agentúry Reuters zabitý muž pochádzal zo Somálska alebo Spojených arabských emirátov.
Štvrtá operácia proti al-Káide
Podľa pakistanskej tajnej služby totožnosť zabitých ešte nie je známa, ale sú medzi nimi aj cudzinci vrátane Turkménov. Zdroj dodal, že ďalší traja ľudia boli pri útoku zranení.
Išlo o štvrtú podobnú operáciu od začiatku roku 2013. Jednou z ich obetí bol aj maulví Nazír, jeden z veliteľov hnutia Taliban, ktorý koordinoval útoky na jednotky USA a ich spojencov v Afganistane a mal "tichú dohodu" o neútočení s pakistanskou armádou.
Pakistanské ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti s preletmi a útokmi amerických bezpilotných lietadiel si už viackrát predvolalo amerických vysokopostavených diplomatov, aby vyjadrilo protest proti týmto operáciám.
Považuje ich totiž za protiprávne narušenie suverenity Pakistanu a za kontraproduktívne akcie, keďže obete na životoch z radov civilistov, ku ktorým sporadicky dochádza, len posilňujú podporu obyvateľstva islamistickým povstalcom.
Útoky bezpilotných lietadiel zintenzívnil Obama
Časť pakistanskej verejnosti podporuje postoj vlády v Islamabade, kým iní považujú útoky amerických bezpilotných lietadiel na povstalcov za správne, keďže v oblastiach, ktoré sa vymykajú spod kontroly pakistanskej armády, ozbrojenci často terorizujú miestne obyvateľstvo.
Ako pripomína agentúra DPA s odvolaním sa na londýnsku Kanceláriu investigatívnej žurnalistiky, od roku 2004 sa v Pakistane uskutočnilo viac ako 350 operácií s nasadením amerických bezpilotných lietadiel, pri ktorých zahynulo najmenej 2625 ľudí, z toho 889 civilistov vrátane detí.
Najvyšší počet operácií s nasadením bezpilotných lietadiel sa uskutočnil v roku 2009, keď sa úradu prezident USA ujal Barack Obama.
Vlani počas predvolebnej kampane sa počet nasadení bezpilotných lietadiel znížil, ale po Obamovom znovuzvolení na druhé funkčné obdobie v novembri sa útoky znova zintenzívnili.
Penzionovaný americký generál Stanley McChrystal v pondelok uznal, že bezpilotné lietadlá americkým jednotkám v oblasti pomáhajú, ale upozornil, že ich nadmerné nasadzovanie do akcií môže ohroziť americkú bezpečnosť.