TOKIO. Japonská vláda si dnes predvolala čínskeho veľvyslanca v Tokiu na protest proti prítomnosti štyroch čínskych vládnych hliadkovacích lodí v blízkosti sporných ostrovov Senkaku.
Neobývané ostrovy v Juhočínskom mori, ktoré Japonci volajú Senkaku a Číňania Tiao-jü, kontroluje síce Japonsko, ale nároky na ne si robí okrem Číny aj Taiwan.
Napätie kvôli súostroviu sa zintenzívnilo po tom, ako ho Japonsko v septembri kúpilo od japonských súkromných majiteľov, čo v Číne vyvolalo vlnu protestov vrátane demonštrácií a výziev na bojkot japonských tovarov.
Najnovší incident je od septembra už 21. prípadom v poradí, keď čínske plavidlá vstúpili do japonských teritoriálnych vôd v tesnej blízkosti sporného súostrovia.
Posledný oficiálny protest japonská vláda adresovala čínskej strane 13. decembra, keď čínske lietadlo narušilo vzdušný priestor nad ostrovmi.
Obe krajiny začali spor riešiť prostredníctvom diplomatických rokovaní, zatiaľ však neboli korunované úspechom.
Japonsko sporné územie kontroluje od roku 1885, Čína však tvrdí, že jej patrí už od 16. storočia. Opätovný záujem o súostrovie vyvolalo zistenie, že v okolitých vodách sa nachádzajú významné náleziská zemného plynu a ropy.