Brusel 17. septembra (TASR) - Nové členské krajiny EÚ možno nikdy nedostanú šancu prevziať rotujúce šesťmesačné predsedníctvo v únii. Dánsko totiž navrhuje, aby noví členovia mohli EÚ predsedať až po troch rokoch členstva, píše dnes bruselský internetový magazín EU Observer s odvolaním sa na dánsku tlač.
Ak sa rozšírenie uskutoční podľa plánu a nedôjde k žiadnym zmenám v systéme rotujúceho predsedníctva, od 1. júla 2004 by mal únii predsedať šesť mesiacov Cyprus, nasledovaný Lotyšskom a Litvou.
Terajšie dánske predsedníctvo podporované všeobecným názorom v Bruseli to však nepovažuje za prijateľné, nakoľko tieto krajiny nebudú mať ešte dostatok skúseností a kompetencií prevziať na seba obrovskú agendu rozšírenej únie.
Dánsko preto navrhuje, aby noví členovia do predsedníckeho kolotoča nasadli až po troch rokoch členstva v EÚ. V praxi to znamená, že nové členské krajiny sa možno nikdy nedočkajú svojho predsedníctva, reforma plánovaná na rok 2004, ktorá by mohla začať platiť od roku 2006, tento systém pravdepodobne zmení.
Podľa nemenovaného dánskeho diplomata nechce Kodaň pripraviť nových členov o ich práva, len im chce dať čas, aby sa na predsedníctvo pripravili.
"Jednoducho treba až tri roky, kým je krajina pripravená prevziať predsedníctvo," povedal dánsky diplomat, podľa ktorého Dánsko vychádza z vlastných skúseností. V roku 1973 prevzalo predsedníctvo len šesť mesiacov po svojom po vstupe, čo bolo veľmi náročné.
"Vtedy bola pritom únia oveľa jednoduchšia," dodal diplomat. Dánsko nepredpokladá, že noví členovia budú proti návrhu protestovať, pretože si sami uvedomujú, aké náročné je únii predsedať.
"Bolo by naozaj zložité si predstaviť, že niektorá nová krajina prevezme hneď po vstupe predsedníctvo. Istý časový úsek by preto zrejme bol vhodný na získanie skúseností," povedal TASR slovenský diplomatický zdroj.
Konečné riešenie bude podľa neho výsledkom dohody členských a kandidátskych krajín. "Nechceme, aby sa to chápalo ako druhoradé členstvo, ale skôr ako pragmatické riešenie," dodal s tým, že predsedníctvo v rozšírenej únii s 25 členmi bude ešte náročnejšie ako teraz.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem