WASHINGTON, BRATISLAVA. Boli to nenásilné protesty, ktoré žiadali väčšiu rovnosť príjmov či zodpovednosť bankárov.
Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie FBI však v hnutí Occuppy Wall Street videl kriminálnu a teroristickú hrozbu.
Vyplýva to z dokumentov, ktoré si zo zákona vyžiadala mimovládna organizácia Partnership for Civil Justice Fund. Podľa nich FBI sledoval protesty mesiac predtým, ako sa začali, a dokonca spolupracoval aj s bankami.
Vybielené dokumenty
Dokumenty, na ktoré má verejnosť právo, žiadala organizácia vyše roka. Napokon dostali 112 silne zeditovaných a vybielených strán v posledný piatok pred Vianocami.
Ďalšie dve tretiny dokumentov, ktoré organizácia žiada, FBI ešte ukrýva.
„Je to iba vrchol ľadovca,“ napísala na stránke organizácie jej šéfka Mara Verheyden-Hilliardová.
Aj z toho, čo dostali, však vidieť, že v FBI bolo hnutie Occupy Wall Street, ktoré na jeseň 2011 demonštrovalo po celej krajine proti bankárom a politikom, vážnou témou.
„Mierové protesty brali ako možnú kriminálnu a teroristickú aktivitu,“ dodala Verheyden-Hilliardová. Samotné dokumenty pritom neukazujú, že by hnutie chystalo násilné akcie.
FBI na to v médiách odpovedala, aby ľudia „nevyvodzovali závery zo zeditovaných dokumentov“.
Radili sa s bankami
Pri sledovaní hnutia spolupracovala organizácia s protiteroristickými agentúrami, univerzitami, ale aj bankami.
Ako píše na blogu Guardian aktivistka Naomi Wolfová, v Jacksone v štáte Mississippi sa FBI a miestne súkromné banky stretli, aby prediskutovali, ako reagovať na akciu demonštrantov. Odpoveď bola násilná, pripomína Wolfová.
„Tieto dokumenty tiež poukazujú, že federálne agentúry fungujú de facto ako spravodajské krídlo Wall Street,“ napísala Verheyden-Hilliardová.
FBI hnutie Occupy zaujímalo už mesiac pred tým, ako postavilo prvé stany v newyorskom Zuccottiho parku.
Vtedy sa ich ľudia stretli s predstaviteľmi newyorskej burzy, aby im oznámili, že „sa plánuje anarchistický protest nazvaný Occupy Wall Street“.
Scenzúrované dokumenty nenaznačujú, že by FBI mal medzi protestujúcimi svojich špehov. Zrejme však na to využila tretiu stranu.
„Pobočka centrálnej banky v Richmonde písala FBI o tom, čo sa bude diať v hnutí, čo naznačuje, že tam niekoho mali,“ povedala Verheyden-Hilliardová.
Neprekvapilo ich to
Pre samotných demonštrantov je fakt, že ich FBI zblízka monitoroval, len potvrdením toho, čo si už mysleli.
„Je urážajúce, že naša vláda, ktorá bola založená na základe revolučnej vojny proti tyranii, klasifikuje nenásilné protesty rovnako ako teroristov,“ napísal na blogu Huffington Post Carl Gibson, ktorý bol súčasťou hnutia.
„Nikoho už nemôže šokovať, že zo Spojených štátov sa stáva policajný štát,“ dodal.
FBI bol od teroristických útokov v septembri 2001 viackrát kritizovaný, že pod zámienkou boja proti terorizmu sleduje aj aktivistov za životné prostredie či práva zvierat.
„FBI využíva protiteroristické peniaze a právomoci a používa termín terorizmus proti akejkoľvek skupine, ktorú nemá rád a chce ju kontrolovať,“ napísal novinár Guardianu Glenn Greenwald.