DILLÍ, BRATISLAVA. Jej rodičia prišli zo zaostalého regiónu na severe Indie do hlavného mesta Dillí, aby svojim deťom dali možnosť na lepší život. Predali svoje pozemky v rodnej dedine, aby poslali dcéru na univerzitu.
Tá chcela byť odmala lekárkou, snívala, že v rodnej dedine raz postaví vlastnú nemocnicu.
„Bola odvážna, ničoho sa nebála a bola plná života,“ cituje BBC otca 23-ročnej ženy. Tá sa stala symbolom násilia voči ženám v najľudnatejšej demokracii sveta.
Fakty
Proces
Piati údajní páchatelia z bezpečnostných dôvodov neboli pri tom, keď ich obžalovali.
Spis má viac ako tisíc strán, kľúčové je svedectvo znásilnenej ženy, ktoré vzniklo pred jej smrťou.
Proces by mal byť rýchlejší, ako je v Indii bežné.
Odstrašujúci príklad
Pred tromi týždňami išla autobusom v Dillí so svojím partnerom. Šestica mužov ich napadla, zbila tyčami, ženu násilníci vyzliekli a znásilnili.
Týrali ju asi hodinu, potom oboch vyhodili na kraj cesty. Šofér autobusu sa ešte snažil ženu zraziť. Prežila, no po dvoch týždňoch v nemocnici podľahla zraneniam.
Vo štvrtok polícia odovzdala súdu obžalobu, päť mužov sa cez víkend postaví pred súd, hrozí im trest smrti.
Šiesty je vo väzbe, údajne nie je plnoletý, čo sa ešte musí dokázať skúmaním kostnej drene.
Ľudia v uliciach žiadajú, aby páchateľov obesili a urobili z nich tak odstrašujúci príklad pre celú Indiu, kde podľa vlády znásilnia jednu ženu každých 21 minút. Aktivisti dodávajú, že mnoho prípadov ženy ani nenahlásia.
Bude nový zákon
Šesticu obžalovaných odmietli zastupovať aj členovia indickej advokátskej komory. Súd im však nejakého obhajcu bude musieť prideliť.
Tlaku tisícok ľudí v uliciach podľahli aj politici, ktorí tento problém doteraz neriešili. Chystajú prísnejší zákon o sexuálnom násilí, pomenovať ho chcú po zosnulej žene.
Podľa indických zákonov však mená obetí znásilnenia polícia nezverejňuje, chráni tým vraj ich česť.
Teraz by mohli urobiť výnimku. Súhlasila s tým aj rodina zosnulej. Tvrdí, že by pre ňu bola česť, ak by sa súbor zákonov volal podľa ich dcéry.
Návrat do života
Nie všetci s tým však súhlasia. „Neochraňovali sme jej dôstojnosť a život, kým ešte žila. Neviem ani to, či by vôbec chcela, aby jej meno bolo zverejnené,“ cituje Guardian Randžanu Kumariovú z Centra pre sociálny výskum.
Spoločnosť by sa podľa nej mala zamerať na riešenie problému znásilnení, odškodnenie rodín pozostalých a odsúdenie vinníkov.
Rodina už ženu pochovala v domovskej dedine, kde jej popol vysypala do Gangy. Teraz sa snaží vrátiť do bežného života. Žena mala dvoch mladších bratov, ktorí takisto študujú.
„Otec mi hovorí, aby sme sa sústredili na najbližšie testy. Ale ja to nedokážem, stratil som silu rozmýšľať,“ cituje BBC mladšieho brata.