Podľa meteorologického úradu by rok 2013 mohol byť celosvetovo najteplejší od začiatkov sledovania.
LONDÝN. Veľká Británia prežila vlani druhý najdaždivejší rok od začiatku robenia záznamov o počasí v roku 1910, informoval vo štvrtok meteorologický úrad.
Nielenže pršalo častejšie, ale dažďové zrážky boli intenzívnejšie. Celkovo v roku 2012 spadlo 1330 milimetrov zrážok, čo je iba o 6,6 milimetrov menej ako v rekordnom roku 2000, uviedla agentúra Reuters.
Početné zrážky priniesli záplavy, ktoré v roku 2012 postihli vyše 7000 nehnuteľností. "Zrážky v Británii boli vždy veľmi variabilné, pretože naše počasie sa sústavne mení," konštatoval meteorologický úrad vo vyhlásení.
Ročný úhrn zrážok v Británii vzrástol počas 30-ročného obdobia približne o päť percent. Predbežné sledovanie ukázalo, že dni "extrémneho" dažďa prichádzajú od roku 1960 čoraz častejšie.
Zmeny v teplote hladiny mora, topiaci sa ľad v Arktickom mori a stúpajúce globálne teploty môžu ovplyvňovať dažďové zrážky v Británii, treba však ďalší výskum, aby sa zistila ich konkrétna úloha, uviedol meteorologický úrad.
Teplejšia atmosféra zadržiava viac vlhkosti, v dôsledku čoho viac prší. V decembri meteorologický úrad predpovedal, že rok 2013 by mohol byť celosvetovo najteplejší od začiatkov sledovania, očakáva, že celková teplota stúpne o 0,57 stupňa nad dlhodobý priemer 14 stupňov.
"Trend smerovania k extrémnym dažďovým zrážkam vidíme všade vo svete, v krajinách ako je India či Čína a potenciálne aj tu v Británii," konštatovala hlavná expertka meteorologického úradu Julia Slingová.
Podľa jej slov treba zistiť, aký dopad tento vzorec bude mať v najbližšom desaťročí a neskôr na podobu záplav.